İmamoğlu: AKP seçmeni, neden kendi partilerinden aday olmadığımı sordu

İngiliz Guardian gazetesine konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. AKP seçmeninin neden kendi partilerinden aday olmadığını sorduğunu ifade eden İmamoğlu, oy değil dua istediğinde aynı kişilerin memnun olduğunu belirtti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Guardian, İmamoğlu’nun seçim kampanyasında, orta sınıf partisi CHP’den genelde uzak olan emekçi ve dindar AKP seçmenlerine de elini uzattığını yazdı. Gazete İmamoğlu’nun seçilmesini de büyük oranda kapsayıcı ve uzlaşmacı söyleminin bir sonucu olarak değerlendirdi.

İmamoğlu, Guardian’a verdiği röportajda özetle şunları söyledi:

“Halkın ayrıştırıcı bir söylemi ve ayrımcı politikaları kabul ettiğine inanmıyorum. Halen dünyada hakim anlayış popülizm ancak popülizm de nihayetinde bitecek. İnsanlara saygıyla davrananlar daima kazanır.

Çok sayıda AKP seçmeni bana neden onların partisinden aday olmadığımı sordu. Onlardan oylarını değil dualarını istediğimde memnun oldular.

Tapılan ya da korkulan birisi olmak istemiyorum

Hakkımdaki hükmü benim değil başkalarının vermesi gerektiğini düşünüyorum. Kararlarım ve siyasette izlediğim yol, 10 yıllık iş bitirme tecrübesi olan iyi bir yönetici olduğum gerçeğinin bir sonucu.

İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi düşüncesini aklımdan bile geçirmiyorum. Seçimi kazandığımız açık. AKP insanların başka türlü düşünmesini istiyor ama bu süreç bitti. Hayata devam etme zamanı.

Tapılan ya da korkulan biri olmak istemiyorum. Sadece benimle yan yana çalışmanızı istiyorum. Ki, bizi seçen insanlar için mümkün olan en iyisini yapabilelim…Yapmamız gereken çok iş var.

Dünya sahnesi için henüz erken

“Yaklaşık 48 saat uyumadım (seçim gecesi). Sanırım sandıkların kapanmasının ardından 24 saat içinde 13 basın toplantısı düzenledim. Resmi haber ajansı yanıltıcı veriler veriyordu ve biz bunların yanlış olduğunu biliyorduk. İnsanlar endişelenmeye başladı ve çok stresli bir ortam vardı ama meydan okumamız için önce haklılığımızdan emin olmamız gerekiyordu.”

Guardian’daki haberde İmamoğlu’nun şimdiden 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yarışacak potansiyel bir aday olarak görüldüğü vurgulanıyor. İmamoğlu’nun henüz kendisini dünya sahnesinde boy gösteren bir kişi olarak görmediği de belirtilmiş haberde.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin