Eski istihbarat yöneticisi Sabri Uzun gözaltına alındı

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, bazı suçlamalarla bu sabah gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada Uzun’a, ‘Cumhurbaşkanına hakaret, terör örgütü propagandası yapmak ve örgüte yardım’ suçlamaları yöneltildiği bildirildi.

Uzun’un Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Şube Müdürlüğünde sorgusu sürüyor.

Sabri Uzun, son dönemde Twitter hesabından AKP’ye yönelik eleştiriler dile getiriyordu. Bir mesajında İstanbul seçimini kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu’na “Hayırlı olsun. İnşallah, ‘oğlum sıfırla’ demezsin. 750 milyon liralık saat takmazsın. 7 adet para kasan ve para sayma makinen olmaz.” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Uzun, görevde iken Hizmet Hareketi’ne yönelik iftiraları ve kumpas planları ile öne çıkmıştı.

40 yıla yakın Emniyet bünyesinde görev alan Sabri Uzun, Hizmet Hareketi’ne yönelik iftiralarını Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan ‘İn: Baykal Kaseti, Dink Cinayeti ve Diğer Komplolar’ isimli kitabında topladı.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisine yönelik kaset komplosuna ilişkin ‘İn’ kitabında yer alan iddiaları ‘spekülasyon’ olarak değerlendirdi. Baykal, “Bunlar boş laflar. Böyle konularda daha sağlam, ciddi çalışma yapmaya ihtiyaç var. Bu konu spekülasyon konusu olmayı hak etmiyor” demişti.

2006 yılında İstihbarat Daire Başkanlığı görevinden alınan Uzun, bunun Ergenekon operasyonuna karşı çıkmasından kaynaklandığını iddia etti. Uzun’un adı 2011’de OdaTV iddianamesinde geçti.

Ancak Uzun, 2006’da Meclis Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu’na bilgi verirken “Örgütün (PKK) üstlenmediği eylemler olursa bu meçhul bir şeydir. Yani başka bir güç bu anormalliği yapıyor demektir. Olayın adını koyamıyoruz bir türlü. Şimdi, hırsız evin içinde olursa kilit işe yaramaz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu ifadeler AKP hükümetinin tepkisini çekmişti. Dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, “Kimse bu komisyonlar üzerinden popülarite elde etmeye kalkmasın, kahramanlık yapmaya kalkmasın. Kimin elinde ne bilgi varsa, gider Cumhuriyet Savcısı’na verir, Adalet Bakanlığı’na verir, İçişleri Bakanlığı’na verir.” demişti.

Sabri Uzun, Hrant Dink cinayetinin işlendiği dönemde de Emniyet İstihbarat Daire Başkanı’ydı ve başında olduğu birimin suikastın odağında olduğu ortaya çıkmıştı. Uzun, Dink cinayeti davasının tutuksuz sanıkları arasında yer alıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin