Pompeo: ABD kanunları, Türkiye’ye yaptırım uygulamayı gerektiriyor

Rusya’dan satın alınan S-400 savunma füzeleri Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. S-400 parçalarını taşıyan sekizinci uçak bu sabah Ankara’daki Mürted Hava Üssü’ne indi. ABD’den ise Türkiye’ye yaptırım konusunda yapılan açıklamalar sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili verdiği bir mülakatta ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nı (CAATSA) kastederek kanunların Türkiye’ye yaptırım uygulamayı gerektirdiğini söyledi.

Euronews’in aktardığına göre, Washington Post’ta yayınlanan söyleşide Pompeo, “Kanunlar yaptırım uygulamayı gerektiriyor ve eminim ki bu kanunlara uyacağız. Başkan Trump da bu kanunlara uyacak.” dedi.

12 Temmuz Cuma günü ilk teslimatı başlayan ve hafta sonu da devam eden S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’ne ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Biz, S-400’leri alarak savaşa hazırlanmıyoruz.” demişti.

Trump, Obama’yı sorumlu tutmuştu

Japonya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’nde Erdoğan ile görüşen Trump, iki ülke arasında yaşanan S-400 krizinden kendinden önceki Başkan Barack Obama yönetimini sorumlu tutmuştu.

İkili görüşme sonrası basın açıklaması yapan Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Bu kez Rusya ile S-400 almak için anlaşma yaptı ve para ödedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı.” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin