Polonya ‘Füze saldırısına uğradık’ dedi, Rusya reddetti; NATO alarmda

Rusya’nın, Ukrayna’ya düzenlediği roket saldırıları sırasında iki roketin Polonya sınırını geçerek iki kişiyi öldürmesi üzerine Polonya ve Macaristan hükümetleri olağanüstü güvenlik toplantısı yaptı.

İki Avrupalı ​​diplomat ise Reuters’e yaptıkları açıklamada Polonya’nın talebi üzerine NATO büyükelçilerinin ittifakın 4. Maddesi temelinde görüşmek üzere Çarşamba günü bir araya geleceklerini söyledi.

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Muller, patlama sonucu iki Polonyalının öldüğünü, kanıtları incelemeye devam ettiklerini ve NATO’nun 4. maddesini kullanıp kullanmamaya buna göre karar vereceklerini söyledi. Muller ayrıca bazı askeri birliklerin hazırlık seviyesini yükseltmeye karar verdiklerini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı iddiaları reddetti. Telegram sitesinden yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Polonya medyası ve yetkililerinin Przewodow yerleşim bölgesine Rus füzelerinin düştüğü iddiasıyla ilgili açıklamaları, durumu tırmandırmak için kasıtlı bir provokasyondur. Ukrayna-Polonya sınırı yakınlarındaki hedeflere Rus imha araçları tarafından hiçbir saldırı yapılmamıştır. Polonya medyası tarafından Przewodow köyündeki olay yerinden yayınlanan görüntülerin Rus silahlarıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.”

ABD: Polonya ile çalışıyoruz

Beyaz Saray, topraklarına düşen füzeyle ilgili Polonya ile çalıştıklarını ve uygun adımları belirleyeceklerini açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, yaptığı açıklamada, Polonya topraklarına bir füzenin düştüğüne dair haberleri gördüklerini ve daha fazla bilgi toplamak için Polonya hükümeti ile çalıştıklarını belirtti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin