Polis, hukuksuz genelgenin hakkını veriyor: Cep telefonları gasp edildi

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Emniyet güçleri, toplumsal olaylarda vatandaşların hatta gazetecilerin görüntü almasının yasaklandığı hukuksuz genelgenin hakkını veriyor! 1 Mayıs’ta Emniyet Genel Müdürlüğü’nün söz konusu genelgesine dayanarak vatandaşların görüntü almasını zor kullanarak engelleyen polis, dün hukuksuzluğu daha da ileri taşıdı.

Adana’da itikafa giren arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden Furkan Vakfı üyelerine biber gazı ve coplarla müdahale eden polis, insanların cep telefonlarını ise hiçbir gerekçe göstermeksizin gasp etti. Saatler sonra telefonları iade edilen vatandaşlar şok oldu; zira cihazların tamamı resetlenmişti.

Telefonu gasp edilen Furkan Vakfı gönüllüsü bir kadın yaşadıkları şöyle anlattı: “Alpaslan Kuytul Hocaefendi’nin gözaltına alındığı gece evinin önünde bekliyordum. Telefon elimdeydi. Arkadaşımla mesajlaşıyordum. Polis gelip telefonu çekip aldı. Çekim yapmıyordum. Neden aldığına dair hiçbir açıklama yapmadı. Daha sonra telefonlarımızı iade ettiler ancak resetlenmiş olduğunu gördük.”

Emniyet Genel Müdürlüğü, 30 Nisan’da yayımladığı bir genelgeyle kolluk personelinden kamusal alanda görevlerini yaparken ses ve görüntü kaydı alanların engellenmesini istedi. Genelgede ayrıca görüntü alanlar hakkında adli işlem yapılması gerektiği de belirtildi.

1 Mayıs’ta beklendiği gibi oldu ve gösterilerde görüntü alınması bir gün önce yayımlanan bu genelgeye dayanılarak engellendi. Sadece vatandaşların değil, gazetecilerin bile görüntü almasına mani olundu. Ancak hukuksuzluk dün yeni bir boyuta taşındı.

POLİS BU GÜCÜ NEREDEN ALIYOR?

Adana’da arkadaşlarının ‘itikaf’ yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınmasını protesto eden Furkan Vakfı gönüllülerinin cep telefonlarının hiçbir gerekçe gösterilmeksizin polis tarafından gasp edildiği ortaya çıktı. Ancak skandal bununla sınırlı değildi. Zira zorla alınan telefonlar vatandaşlara ‘resetlenerek’ iade edilmişti. İnsanların özel bilgileri, fotoğrafları, dosyaları bizzat polis tarafından silinmişti.

ORUÇLU İNSANLARA BİBER GAZLI MÜDAHALE

Furkan Vakfı Kurucusu Alpaslan Kuytul’un Adana Emniyeti’ndeki sorgusu sürüyor. Kuytul’un gözaltı süresi dün uzatıldı. Kuytul’un sevenleri ise Adana Emniyet’inin önündeydi. ‘Emniyet istifa’ sloganları üzerine yüzlerce insanın üzerine biber gazı sıkıldı. Fenalaşan vatandaşların yardımına arkadaşları koştu. Bu sırada bir aracın üzerine çıkarak görüntü almak isteyen vatandaş, polis tarafından darp edildi. Polisler, vatandaşın telefonunu zorla elinden almaya çalıştı.

POLİS: GİT ŞİKAYET ET!

Furkan Vakfı gönüllüsü bir kadın yaşadıklarını şöyle anlattı: “Alpaslan Kuytul Hocaefendi’nin gözaltına alındığı gece evinin önünde bekliyordum. Telefon elimdeydi. Arkadaşımla mesajlaşıyordum. Çekim de yapmıyordum. Polis gelip telefonu çekip aldı. Neden aldığına dair hiç bir açıklama yapmadı. Kısa bir arbede yaşandı ve kardeşlerimiz darp edilerek gözaltına alındı. Daha sonra telefonlarımızı iade ettiler ancak resetlenmiş olduğunu gördük. ‘Bunu neden yaptınız’ dediğimizde ‘sana hesap verecek değiliz, karakol şurada, istersen gidip şikayet edebilirsin’ dediler. Özel mülkün gasp edildi. Şikayetçi olacağım.” 

DARP ETTİLER, TELEFONUMU ALDILAR

Bir başka Furkan Vakfı gönüllüsü kadın ise şöyle konuştu: “4-5 kadın polis beni darp ederek telefonumu almaya çalıştı. Zorla da olsa aldılar. Telefonlarımızı geri verdikleri sırada, ‘Al, telefonunla işimiz bitti’ denildi. Resetlenmişti. Darp raporum da var. Şikayetçi olacağım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin