Merkez Bankası’nın ‘pas’ kararı: Deniz bitti!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayında 200 baz puanlık artışla yüzde 19 düzeyine yükselttiği politika faizini dün gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısında da değiştirmedi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.” denildi. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 17 Haziran’da gerçekleştirilecek. Gözler şimdiden o toplantıya çevrildi!

‘SIKI DURUŞ’ İFADESİ ARTIK YOK!

Bir önceki açıklama metninde, “Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.” ifadesi yer alıyordu. ‘Sıkı parasal duruşun korunmasına dair’ ifadesi dünkü metinden çıkarılmış. Yerine ‘para politikasındaki mevcut duruş’ ifadesi kullanılmış.

MB’NIN, ENFLASYON BEKLENTİSİ YOK!

Metinde, “… Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir.” deniliyor. Söz konusu cümleden MB’nin global gıda ve emtia enflasyonuyla ilgili bir etki beklemediği anlaşılıyor. Ancak uzmanlara göre ÜFE’nin yüzde 35’in bile üzerine çıktığı bir ortamda enflasyon rakamlarında kısa vadede bir düşüş mümkün değil. Dolayısıyla MB’nin açıklama metnindeki bu ifadenin hiçbir karşılığı yok.

HANGİ ENFLASYON ORANI?

Metinde dikkat çeken bir diğer cümlede şu; “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, (…) enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.”

TÜİK’in tartışmalı rakamlarına göre bile enflasyon oranı yüzde 17,14. ENAGrup’a göre ise enflasyon 35’in bile üzerinde. Maliyet enflasyonu yüzde 35! Ancak MB ise ‘orta vadede’ yüzde 5 enflasyon hedefi koyuyor!

Ayrıca ‘enflasyonun üzerinde bir düzey’ deniliyor metinde. Hangi enflasyon baz alınacak? TÜİK’in enflasyon oranı mı yoksa hissedilen gerçek enflasyon oranı mı?

DENİZ BİTTİ!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ‘faiz oranını indirmesi’ için getirilmişti. Ancak iki aydır ‘zoraki’ pas geçiyor. Bu saatten sonra politika faiinin artırılması ihtimali yok gibi görünüyor. Ancak bu arada enflasyon artmaya devam ediyor. Prof. Dr. Emre Alkin de bu noktaya dikkat çekiyor: “TCMB beklediğimiz gibi karar verdi. Ancak, enflasyon yükselmeye devam ettikçe ‘pas’ geçmek bir çare olmayacak.”

Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara ise MB’nın ‘pas’ geçme kararını, “Oyunu gol atmak değil gol yememek üzerine kuruyorsanız en iyi ihtimalle berabere kalabilirsiniz,” sözleriyle değerlendiriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin