Perinçekçi askerler: Erdoğan, TSK’ya karşı güvende hissetmiyor

Yüksek Askeri Şura’da TSK içinde ‘Perinçekçi’ olarak bilinen askerlerin terfi ettirilmemesi ya da emekli edilemesi Avrasyacı klikte rahatsızlığa neden oldu.

15 Temmuz’dan sonra 150 civarında general ve amiralin Gülen cemaati üyesi oldukları iddiasıyla TSK’dan ihraç edilmelerine destek veren Cumhuriyet Yazarı Barış Terkoğlu, YAŞ kararları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘milli ordu’ yerine hükümet ordusu kurmayı planladığını yazdı.

Ergenekon sanığı eski Askeri Hâkim Ahmet Zeki Üçok, görüşlerini aktaran Terkoğlu, Hizmet Hareketi i ile mücadele ettiğini iddia ettiği askerlerin tasfiyesini “TSK’nin ihtiyaçları ile hükümetin kendilerini güvende hissettirecek kişilerin örtüşmediğinin göstergesi. Hükümet kendini güvende hissetme tercihini üstün kıldı” sözleriyle değerlendirdi.

Barış Terkoğlu yazısında şu ifadeleri kullandı:

F… ile mücadelede öne çıkan Cihat Yaycı ya da Mehmet Yüzbaşıoğlu neden terfi edemedi? “Afrin kahramanı” olarak tanıtılan İsmail Metin Temel ile çalışan Hakan Atınç, Mustafa Barut ve Erdal Şener neden emekli edildi? Kumpas davalarında hedef alınan Celalettin Bacanlı ve Sırrı Yılmaz gibi generaller ya da Bülent Olcay, Berker Emre Tok, Cemalettin Bozdağ, Şafak Duruer gibi amiraller neden gönderildi?

YAŞ ADIM ADIM PARTİLEŞTİ

15 Temmuz’dan sonra 150 civarında general ve amiral F… gerekçesiyle ihraç edildi. Hükümet ise bunu gerekçe göstererek TSK’nin teamüllerine dayanan kuralları değiştirdi…

Bu, TSK’deki terfi sisteminin tek hâkiminin hükümet olması demek. Artık bakan teklif ediyor, diğer hükümet üyeleri el kaldırıyor, askerler uygun bulmasa da terfi kararları alınıyor. TSK’nin geleceğinde Maliye Bakanı Damat’ın oyu önemli, 40 yıl asker üniforması giymiş orgeneralin görüşü önemsiz halegeldi. Askerler ne düşünürse düşünsün, ordunun teamülleri ne olursa olsun, hükümet kendi istediği orduyu kuruyor.

‘BANKAMATİK MEMURUNU SEÇTİLER’

Durumu sorduğum eski Askeri Hâkim Ahmet Zeki Üçok, ordunun kritik isimlerinin tasfiyesini “TSK’nin ihtiyaçları ile hükümetin kendilerini güvende hissettirecek kişilerin örtüşmediğinin göstergesi. Hükümet kendini güvende hissetme tercihini üstün kıldı” sözleriyle değerlendiriyor.

Açık ki bugünkü terfi düzeni “Milli Ordu” yerine “Hükümet’in Ordusu” algısını resmen yerleştiriyor. Genelkurmay çatı iddianamesi ek klasörlerinde, haksız olmadığımızı gösteren ilginç bir belgeyi gazeteci Müyesser Yıldız ortaya çıkarmıştı. Genelkurmay Personel Başkanlığı’nın YAŞ çalışmaları arasındaki “bilgi notu dosyası”nda “çeşitli kaynaklar”ın amiral ve generallerle ilgili tespitleri not edilmişti. Bir asker için “Reis düşmanı” yazarken, bir başkası için“terfi etmeli, hükümet yanlısı, eşi türbanlı” ifadeleri yer alıyordu.

Okullarda çocuklara Balkanlar’ın kaybedilişini “ordunun siyasallaşması” ile açıklıyoruz. Sonra neredeyse binlerce yıla dayanan ordu geleneğini bir kararnameyle bozarak hükümetleştiriyoruz. İktidara kurban ettiğimiz TSK’nin geleceği konusunda, askere “sana sormadık” diyoruz. Umut edelim, bu dönemin muhasebesine de bir başka hezimet sebep olmasın

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin