‘Pelikan hesap verecek’ sloganı atan 4 polis gözaltına alındı, şube müdürünün yeri değiştirildi

İstanbul’da yürütülen ‘rüşvet ve görevi kötüye kullanma soruşturması’ kapsamında 2’si avukat, 4’ü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada bir polis ve bir avukatın tutuklandığı, idari soruşturma başlatıldığı, tedbiren Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü’nün görev yeri değiştirildiği ve aynı şubede görevli 7 rütbeli personelin de görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ‘rüşvet ve görevi kötüye kullanma soruşturması’ kapsamında 2’si avukat, 4’ü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru olmak üzere 6 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

21 Mayıs’ta mahkemeye sevk edilen şüphelilerden bir polis ve bir avukat tutuklandı. Diğer şüpheliler hakkında ise adli kontrol hükümleri uygulandı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada adli soruşturmaya konu olan durumla ilgili idari soruşturma da başlatıldığı, tedbiren Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü’nün görev yeri değiştirildiği açıklandı.

Aynı şubede görevli 7 rütbeli personelin de görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Valilik açıklamasında, “Bazı medya organlarında yer alan ‘personelin topluca slogan attıkları iddiası’ gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi.

POLİSLER ‘PELİKAN HESAP VERECEK’ SLOGANI ATTI

Avaztürk’te yer alan habere göre, tutuklanan komiserlerine destek olmak için adliyeye gelen Mali Şubede görevli 16 polisin amirleri H.E ile birlikte, savcının tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ettiği söylentileri üzerine savcının odasını bastı. Savcının odasına giren bazı polis ve şube müdürünün, “HTS kaydından başka bir delil olmadan bir arkadaşımızı tutukluyorsunuz, siz de Pelikancılar gibi mi oldunuz, bize kumpas kuruyorsunuz” cümlelerini sarf ettiği bunun üzerine soruşturma savcısının amir ve polisleri odasından kovduğu, akabinde de savcının önce başsavcıyı, başsavcının İl Emniyet Müdürünü aradığı Emniyet Müdürü’nün de 16 polisle ilgili işlem yapılması talimatı verdiği iddia edilmişti.

Bu arada savcı ve hakimin 16 polis ile ilgili adli işlem yapacağının duyulması üzerine polislerin hızla Çağlayan Adliyesi’nden uzaklaşarak şubeye gittiği ancak kimliklerinin kamera kayıtlarıyla tespit edildiği de ortaya çıktı.

Haklarında işlem yapılan ve açığa alındığı öğrenilen 16 polisin Vatan Emniyet’e gelmesi sonrasında Mali Şubede görevli çoğunluğu Ulusal Suçları Araştırma Büro Amirliği personelinden oluşan 70’e yakın polisin de Vatan Emniyette, “Pelikan hesap verecek” diye slogan attığı öne sürülmüştü.

 

1 YORUM

  1. Kardesim hts irtibati gosteren ciddi delildir. Ciddiyetsiz delillerle adam tutuklatan siz polisimsicanlilar ciddi delille karsilasinca ne yapacaginizi sasirmissiniz. Beter olun insallah. Utanmadan birde o rozet ve uniformalarla geziyorsunuz ortada. Elimde yetki ve cosmic bir guc olsa sizi bekcilerin silahlarina kurma kolu yapardim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin