Pakdemirli’den ithalat açıklaması: Patatesin gelip gelmeyeceği belli değil!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ithalat iznini tedbir amaçlı verdiklerini savundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması ile ilgili olarak konuştu. ‘İhtiyaten’ ithalat kararı aldıklarını anlatan Pakdemirli, “Patetesin gelip gelmeyeceği de belli değil.” ifadelerini kullandı.

Bekir Pakdemirli, çeşitli ziyaretlerde bulunup, açılışlara katılmak üzere geldiği Çankırı’da ‘patates ithalatına’ ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin her zaman patates üretiminde dünyada ilk 10 içerisinde olduğunu bildirdi. (Aslında 14. sırada) ‘Teknik karantina ile ilgili bir konunun, kendilerini yıpratmak için kullanıldığını savunan Pakdemirli, “Yok efendim ithalat, yok efendim şu! Türkiye şu an yağışlı bir sezon geçiriyor. Bu nedenle biraz ekimler gecikti, hasat tarihi de 15-20 gün gecikebilir. Tedbir amaçlı, ihtiyaten bir emniyet sübabı oluşturmak için özel sektöre Türkiye üretiminin yüzde 3’ü 5’i kadar bir kota tanımladık. Gelip gelmeyeceği de belli değil.” diye konuştu.

Tanzim satış noktaları da çözüm olmadı. Patatesin tarlada fiyatı 3, pazarda ise 5 lirayı buldu.

http://tr724.wpengine.com/secim-ayarli-ithalat-ciftciyi-bitirir/

ÜRETİCİYİ DE TÜKETİCİYİ DE KORUYACAĞIZ

Tüketiciler patatesi pahalı yemesin diye böyle bir önlem aldıklarını anlatan Pakdemirli, 25 ilde patates üretiminin yasaklanması konusunda ise şunları söyledi: “Diyorlar ki; ‘Türkiye’de yasakladınız, artık her şeyi ithal ediyorsunuz’ Yalan ve iftira. Bir de demişler ki; ‘bakanın danışmanı olduğu bir firma bu patatesleri getirecek’ Yalan. O bahsettikleri firma dondurulmuş patates yapıyor. Bizim bahsettiğimiz Türkiye’ye gelmesi muhtemel patates kabuklu patatesi. Biz üreticiyi de tüketiciyi de koruyacağız.”

EVET O FİRMAYA DANIŞMANLIK YAPTIM

Bekir Pakdemirli, McCain Food’a danışmanlık iddialarına ilişkin de konuştu. Bakanlık görevinin kendisine tebliğ edilmesiyle birlikte tüm ücretli görevlerinden istifa ettiğini anlattı: “27 yıllık çalışma hayatım var. Gıda, perakende tüm sektörlerde çalıştım. Yani evinde oturup bakan olmaya gelmiş bir insan değilim ki!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin