ABD’de eğitim skandalı: Ünlü okula girmek için 6,5 milyon dolar rüşvet vermişler

Tr724 HABER MERKEZİ | WASHINGTON

ABD kamuoyu eğitim skandalı ile çalkalanıyor. Bazı zengin ailelerin aralarında Yale, Stanford, Georgetown ve UCLA gibi ünlü üniversitelerine rüşvetle çocuklarını kayıt ettirdikleri ortaya çıktı. Skandala karışan aileler arasında Hollywood starları da var. Gözaltına alınan aileler suçlarını kabul etti.

Skandal ABD gündemine bomba gibi düştü. ABD medyasının büyük ilgi gösterdiği skandala göre zengin ve ünlü aileler çocuklarını köklü üniversitelere rüşvet vererek kayıt ettirmiş. Üstelik skandal bir yada iki üniversite ile de sınırlı değil.

Soruşturma ile ilgili açıklama yapan FBI yetkilisi Joseph Banovolonta zengin ailelerin, çocuklarının belli üniversitelere girebilmesi için çok ciddi miktarda para ödediklerini, rüşvet miktarının 200 bin dolardan başlayıp 6.5 milyon dolara kadar çıktığını açıkladı. Boston’da kameraların karşısına geçen Banovolonta soruşturma kapsamında 46 kişinin suçlandığını bunların 32’sinin ise çocuklarını iyi okullara sokmaya çalışan aile üyeleri olduğunu ifade etti.

Soruşturmanın detaylarına göre ABD’de üniversiteye giriş için gerekli olan SAT sınavı puanlarında sahtecilik yapılmış. Ayrıca bazı öğrencilerin spor bursu kontenjanından bu üniversitelere girebilmesi için sahte başarı belgeleri düzenlenmiş. Mesela hiç futbol bilmeyen bir öğreciye futbol bursu alınmış. Massachusetts eyalet savcısı Andrew Lelling, ailelerin aracılar vasıtıyla sahte SAT belgesi aldıklarını bunun için ise 250 bin dolar ile 450 bin dolar arasında değişen miktarlarda para ödendiğini açıkladı. Savcı Lelling, Yale Üniversitesi kadın futbol takımı hocasının, hiç futbol oynamamış bir öğrenciyi spor bursuyla okula sokmak için yüzbinlerce dolar aldığını söyledi.

Savcının soruşturduğu isimler arasında “Umutsuz ev kadınları” dizisinin ünlü oyuncusu Felicity Huffman ve “Bizim Ev” dizisi oyuncusu Lori Loughlin de var. Soruşturma kapsamında göz altına alınan Huffman en büyük kızlarının istedikleri üniversiteye girebilmesi için bağış adı altında rüşvet verdiklerini itiraf etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin