Otomotivde sorun belli, çare destek

HAZIRLAYAN | YUSUF DERELİ 

Otomotiv sektöründe işler her geçen ay daha da kötüleşiyor. Temmuz ayında toplamda 17 bin 927 adet satış yapan sektör, ağustosta bu rakama bile ulaşamayabilir. Sektörün sorunları belli; dolardaki yükselme nedeniyle otomobil fiyatları yüksek, banka kredi faiz oranları yüksek ve daha da önemlisi enflasyon nedeniyle alım gücü düşük. Devlet, otomotiv sektörünün sesine kulak vermezse çıkış zor!

Otomotiv sektörü son 20-30 yılın en kötü dönemini yaşıyor. Satışlar dip yaptı. Temmuz ayında toplam satış rakamı 18 bini bile bulamadı. Onlarca bayii kepenk kapattı. Böyle giderse kapanan kepenklere yenileri eklenecek. Zira Ağustos ayındaki satışların temmuzdan daha kötü olduğu belirtiliyor. Sektör temsilcilerine göre ağustosta 18 bin rakamına bile ulaşılamayabilir. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında toplamda 34 bin 346 adet satış gerçekleştirilmişti.

TEMMUZDAKİ DARALMA YÜZDE 66

ÖTV teşviği geçtiğimiz ay bitti. ODD’nin rakamlarına göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 66 azalmıştı. 2017 yılı Temmuz ayına göre ise azalma yüzde 78! Sektör temsilcileri geçtiğimiz yıl yüzde 35 daralarak 621 bin rakamını bulan pazarda bu yıl 350 bin satışın olmasını bekliyor…

KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞMELİ

İktidarın yeni bir ÖTV indirimi yapmayacağı kesinleşti. Sektör temsilcileri en azından otomobil kredi faiz oranlarının yüzde 1 ve altına düşürülmesini bekliyor. Mevcut durumda faiz oranları yüzde 1,45 ile 2 arasında değişiyor. Çekeceğiniz 100 bin liralık krediye 48 ayda 50 bin liradan fazla faiz ödemek zorundasınız. Sektör temsilcilerine göre faiz oranlarının yüzde 1 seviyelerine çekilmesi durumunda toplam satış rakamları 400 bini bulabilir. Eğer bu yapılmaz ve satışlar 350 binin altında kalırsa bir çok bayii kepenk kapatacak.

 

Tüketiciyi en çok memnun eden marka: Lexus

Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi (ACSI) tarafından yapılan araştırmaya göre, tüketicilerin en çok memnun olduğu marka 84 puanla Lexus oldu. Araştırma, tüketicilerin araçlarından aldıkları memnuniyetin azaldığını ortaya koydu.

Buna göre, memnuniyet düzeyi geçen yıla göre yüzde 3,7 azalarak 100 puanlık bir ölçekte 79’a geriledi. Araştırmada yer alan 27 markanın 21’inin, memnuniyet seviyesini düşürdüğü belirlendi. Tüketicilerin en çok memnun olduğu marka ise 84 puanla Lexus oldu. İkinci sırada 83 puanla Mercedes yer aldı. Audi , BMW, Honda, Infiniti, Lincoln, Subaru ve Volvo’nun 82 puan aldığı üçüncü sırada ise yedi marka eşitlik sağladı.

Yeni S60 uçuyor: 0’dan 100’e 4,6 saniye!

Volvo S60 T8 Plug-in Hybrid, yeni donanım paketleriyle tanıtıldı. S60, 2019 model yılıyla birlikte üçüncü jenerasyonuna kavuştu.

Otomobil, dizel seçeneği olmayan ilk Volvo olarak da tarihe geçti. Yeni S60, süreç içerisindeki gelişim sürecine de devam ediyor. Halihazırda 250 beygirlik T5 ile sunulan Volvo S60, üst seviye kombinasyonla birlikte 390 beygir güç ve 400 Nm torku tekerleklere aktarabilecek. 2.0 litrelik benzinli motorun tek başına yaklaşık 300 beygir güç ürettiği bu birliktelikte 8 ileri otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi aktarma dinamiklerinde önemli bir rolü üstleniyor. Otomobilin 0’dan 100’e hızlanması 4,6 saniye olarak açıklandı. Bu rakam üst düzey bir spor otomobili aratmıyor!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin