Akrabasının cinsel istismarına uğradı, suç duyurusuna ölünce cevap verildi

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşayan Ahmet Emre Yıldır (25) 29 Nisan 2019’da Çorlu’da bir sitede 15. katta bulunan evlerinin camından atlayarak yaşamına son verdi. Ahmet Emre Yıldır, intiharından 1 ay önce ailesine 2002-2003 yıllarında evlerinde kalan V.T isimli bir akrabalarının cinsel istismarına uğradığını ve bu istismarın 2011 yılına kadar dönem dönem yaşadığını anlattı.

Ahmet Emre Yıldır ailesine durumu anlattıktan sonra 6 Mart 2018’de V.T ile yaptığı görüşmenin ses kaydıyla Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ancak suç duyurusu Emre Yıldır’ın intiharından sonra işleme konuldu.

‘Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı’ gerekçesiyle V.T, Emre Yıldır’ın intiharından 2 gün sonra 1 Mayıs’ta tutuklandı. Ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan V.T davanın ilk duruşmasında 8 Ağustos’ta tahliye edildi.

Euronews’ten Rabia Çetin’in haberine göre, Ahmet Emre Yıldır’ın ailesi “Suç duyurusundan sonra Emre’nin psikolojisi bozuldu. Adli sürecin uzaması nedeniyle Emre bunalıma girdi. Her gün ‘Anne niye dönmüyorlar, bu insan niye serbest dolaşıyor’ diye sık sık ağlıyordu. ‘Benim sonum ne olacak’ diye sık sık ağlardı. Sürekli yıkanırdı, ‘Bu pislikten arınamıyorum anne, benim çocukluğumu, hayatımı mahvetti’ diyordu” dedi.

İddiaları sormak için ulaşılmaya çalışılan V.T ve ailesi ise telefonlara yanıt vermedi. V.T’nin avukatları da yargılama devam ettiği için açıklama yapmayacaklarını söyledi. Öte yandan 17 Ağustos 2019’da Edirne Cumhuriyet Savcısı Yücel Salğin, mahkemeye gönderdiği yazıda, V.T için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. V.T hakkında yakalama kararı 19 Ağustos’ta çıkarıldı. V.T aynı gün Çanakkale’de tutuklandı.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 2018 yılında mezun olan Ahmet Emre Yıldır Ekim 2018’de askere gitti. Kısa dönem askerliği süresinde arkadaşları arasında yaşanan el şakası nedeniyle 2 kez sinir krizi geçiren Ahmet Emre Yıldır 14 Şubat’ta Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı. Doktorlar ailesine Emre Yıldır’ın çocukken istismara uğradığını konusunda bilgileri olup olmadığını sorduktan sonra Yıldır erken terhis edildi.

“İstismar 2002’den 2011’e kadar sürdü”

Emre Yıldır’ın ablası Derya Gür, terhis sonrası Emre Yıldır’ın kendilerine V.T’nin 9 yaşında kendisini istismar ettiğini açıkladığını söyledi. Gür o süreci şöyle anlattı: “14 Şubat’ta askeriyede bir el şakasına maruz kaldıktan sonra sinir krizi geçirdi. Komutanları Emre’yi Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırdıktan sonra bize haber verdiler. Biz hastaneye gittiğimizde doktorları bize Emre’nin tacize uğradığı konusunda bilgimiz olup olmadığını sordu. Biz de bilgimiz olmadığını söyledik. Emre’yi erken terhis ettiler. Eve geldiğinde onun bize konuyu açmasını bekledik. Birkaç gün sonra annemle sohbet ederken anlatmış anneme ve bunu yapanın annemin kuzeni V.T’nin yaptığını söylüyor. Emre daha sonra bizlerle buluşarak bu durumu bize anlatmaya karar verdi. Bu adamın ilk Emre’ye dokunmayla başlamış istismar. Daha sonraki yıllarda da tecavüz ederek devam etmiş durum. V.T. 2002-2003 yılları arasında Çorlu’ya bir iş için gelmişti. Annem de ‘Biz de kal, sen benim abimsin’ diyerek bizde kalmasını istemişti. Biz ona evimizi açtık, o bizim kardeşimize göz koydu. Emre son cinsel saldırının 2011 yılında Edirne’de Trakya Üniversitesi’nde okurken yaşandığını söyledi. O dönem Emre orada kimya bölümünde okuyordu. V.T’nin Kemalköy’de bir evi var. Emre’yi oraya çağırıyor, Emre de gidiyor. Orada zorla, tehditle bunu yapıyor. Emre bu olaydan kısa bir süre sonra Edirne’yle bütün bağını kesip okulu bıraktı. Emre’yi istismar ettiği ilk yıllarda bu yaptığının gayet normal olduğunu, onu sevdiğini, bunun ayıp olmadığını, bunu birine anlatırsa kimsenin Emre’ye inanmayacağını ve onu dışlayacağını söylemiş. Daha sonraki yıllarda Emre artık bilinçlenmeye başladığı zaman bizlerle tehdit etmiş. ‘Ablanlar var, ablalarını düşün’ demiş. Emre de bize ‘Sizlere bir zarar gelmemesi için kendimi feda ettim’ dedi.”

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin