Otomotivde krize ‘seçim’ ayarı

Tr724 OTOMOBİL | YUSUF DERELİ

Otomobil ve hafif ticari araç alımlarında geçerli ÖTV ve KDV indirimleri 3 ay daha uzatıldı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin rakamlarına göre 2018’de yüzde 34 daralan sektörün yeni bir krize girmesi 3 ay daha ötelendi. Sorunun kesin olarak çözümü için sektör temsilcileri yapısal düzenlemeler ve kalıcı vergi düzenlemesi bekliyor.

2018 yılı özellikle otomotiv sektörü için tam anlamıyla ‘kriz’ yılı olarak kayıtlara geçti. Dolar kurunun yükselmesi ve buna bağlı olarak maliyetlerin artmasıyla sıfır otomobil fiyatlarında yüzde 50’leri bulan artışlar yaşandı. Bu da satışların durma noktasına gelmesine neden oldu. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2018 kasım ayına ilişkin otomotiv rakamlarına pazar darıldı. Açıklamada, “2018 yılı Ocak-Kasım döneminde toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 561 bin 639 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 32 oranında azaldı ve 425 bin 478 adet olarak gerçekleşti.” denildi.

ÖTV ve KDV indirimleri 31 Aralık’ta sona eriyordu. Ancak süre 3 ay daha uzatıldı. Söz konusu gelişme sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Sektör temsilcileri zor durumdan geçen sektörün vergi indirimleriyle desteklenmesinin çok önemli olduğunu belirtiyor. Sektör, kalıcı çözüm için ‘süreli’ değil, ‘kalıcı’ vergi düzenlemesi istiyor.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ÖTV ve KDV düzenlemesinin 3 ay daha uzatılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şahsuvaroğlu, açıklamasında, paraşüt görevi gören ÖTV ve KDV indirimi sayesinde sektörün nefes aldığını ve düşüş hızının da yavaşlatılmış olduğunu kaydetti.

KALICI ÇÖZÜM İÇİN SİSTEM GELİŞTİRİLMELİ

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt da sürenin uzatılmasını olumlu bulduğunu anlattı. Bozkurt, “2018 yılının son aylarına geldiğimizde pazarın gidişatını öngörmekte zorluk çekiyorduk ve bazı önlemler alma gerekliliği ortaya çıkmış durumdaydı. Bunları düşünürken ÖTV ve KDV ile ilgili düzenleme tam zamanında geldi. Bu düzenlemeleri kalıcı hale getirecek bir vergi sisteminin gelmesi ise hem sektörü hem de müşterileri rahatlatacak bir gelişme olacaktır.” ifadelerini kullandı.


Motosikletçilere ‘ÖTV’ sürprizi

Motosiklet kullanıcıları yeni yıla ‘ÖTV’  sürpriziyle girdi. Motosikletlere vergi indirimi getirildi. Motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen motosikletlerde yüzde 8 olan ÖTV 31 Mart 2019 tarihine kadar sıfırlandı. Karar geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen motosikletlerde yüzde 8 olan ÖTV 31 Mart 2019 tarihine kadar sıfırlandı. Motor gücü 20 KW’ı geçmeyen elektrikli motosikletler ile 250 watt’ı geçmeyen motorlardan da yüzde 3 oranındaki ÖTV üç ay boyunca alınmayacak.

http://tr724.wpengine.com/dunyada-suv-ruzgari-esiyor/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin