Önce gasp, şimdi sahtekârlık!

Boydak Holding kayyımı Alpaslan Baki Ertekin (Sağdaki)

ÖZEL HABER | HASAN CÜCÜK

Türkiye’nin en tanınan mobilya markalarını bünyesinde barındıran Kayseri merkezli Boydak Holding, 15 Temmuz kontrollü darbesi sonrası kayyım marifetiyle hukuksuzca TMSF’ye devredildi. Boydak Holding’in sahipleri ve üst düzey yöneticileri hapse atıldı, mal varlıklarına el konuldu. Türkiye’nin en büyük markalarından biri gasp edilmekle kalmadı CEO olarak atanan isimlerin yolsuzlukları ayyuka çıktı. TMSF eliyle gasp edilen Boydak Holding’in adı geçtiğimiz günlerde ise Erciyes Anadolu Holding olarak değiştirildi.

Türkiye AKP eliyle Nazi dönemini hatırlatan uygulamalara sahne oluyor. Hizmet Hareketi gönüllülerine karşı 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası başlayan, 15 Temmuz kontrollü darbesi sonrası ayyuka çıkan cadı avından iş dünyası da nasibini aldı.

Türkiye’nin yüzakı markaları hukuki hiçbir dayanağı olmayan uydurulan gerekçelerle el konuldu. Bu markalardan biri de bünyesinde onlarca şirketi barındıran Boydak Holding oldu. Kayseri merkezli holding, Anadolu sermayesinin bayrak taşıyıcı markalarının başında geliyordu. Sahipleri ve üst düzey yöneticileri gözaltına alınıp, hapse atılan Boydak Holding’in adını unutturmak isteyen gaspçıların son marifesi ise adını değiştirmek oldu.

Boydak adının Erciyes Anadolu Holding olarak değiştirilmesinden sonra basına servis edilen büyüme ve ciro rakamlarının manipüle edildiği ortaya çıktı. Holdingin cirosunun yüzde 83 arttığı gazetelerde servis edilirken, Boydak Ailesi döneminde yayınlanan rakamlar belirtilmediği ve faaliyet raporu açıklanmadığı için kayyımın manipülasyonu dikkatlerden kaçtı. Holdinge TMSF eliyle el konulduğunda kasasında 500 milyon TL’den fazla nakit bulunuyordu.

Boydak Holding gasp edilmeden önce, yılda enflasyonun üzerinde büyüme hedefleri konurdu ve bu gerçekleştirilirdi. Şirketin TMSF’ye geçtikten sonraki 3 yılda döviz bazında Ocak – Eylül ayı kıyaslamasında 1,56 milyar dolardan,  1,52 milyar dolar ciroya gerilemiş durumda. Karlılık da yazıldığı gibi yüzde 90 oranda artmamış. Bu veriler medya kuruluşlarına aldatma amaçlı servis ediliyor. Boydak Ailesi zamanındaki ortalama büyüme rakamlarına göre (yıllık yüzde 10 büyüme hedefi gerçekleşiyordu) şirketin şu anda 2,4 milyar dolar civarı Ocak- Eylül cirosu olması gerekirdi. 2016 – 2019 arası döviz kurundaki değişikliği göz ardı ederek yapılan  yüzde 90 büyüme gibi aldatıcı bilgiler bu işi yayınlayanların ya matematik bilmediğini ya da yalan söylediğinin kanıtı oluyor.

Holdingle ilgili yargı süreci devam ediyor. Mevcut durumu muhafaza etmesi için atanan kayyumlar ise, şirketin hissedarlarının rızası dışında kaynak arttırımlara devam ediyor. Kayserispor’a isim hakkı sponsorluğu için 16,5 milyon TL ödeyen kayyumların, İbn-i Haldun Üniversitesi’ne ise 27,5 milyon TL yardım yaptığı ortaya çıktı. İşin ilginç yanı bu yardım mahkemede Boydak Ailesi mensuplarının aleyhine delil olarak sunuldu. Ancak yardımın kayyum döneminde ortaya çıkmasından sonra büyük bir gafa imza attıklarını anlayıp, bu durumu örtbas etme yoluna gittiler.

Holdinge CEO olarak atanan Alpaslan Baki Ertekin’in iş verdiği taşeron firmalar “yakını” çıkmıştı.  Garanti Barter, BAMAŞ ve BAM isimli üç firmayla Boydak Holding’in hortumlandığı ve bu firmaların da Holding’in CEO’su durumunda bulunan Alpaslan Baki Ertekin’e yakın firmalar olduğu iddiası yerel basında yer almıştı. Alpaslan Baki Ertekin, katıldığı 7 yerel televizyon ve 10 radyo tarafından ortaklaşa yayınlanan canlı yayın programında, TV 1 Haber Müdürü İsmail Şahin, ‘Ertekin’e Garanti Barter adlı bir firmayla bir ilgisinin olup olmadığını ve Garanti Barter’ın Boydak Grup’la herhangi bir iş yapıp yapmadığı’  sorması üzerine “Garanti Barter’in sahibi benim İstanbul’dan tanıdığım, kendisine güvendiğim, her konuda da kefil olabileceğim bir arkadaş. Boydak Holding’e geldiğimde beni ziyaret ettiler. Bende onlara eğer Kayseri’de iş yapmak istiyorsanız sıfırdan bir düzen kurmanız çok zor. Burada sıkıntı içinde olan herhangi birileriyle gidip iş birliği yaparsanız elimden geldiği kadar yardımcı olurum dedim” cevabıyla iddiaları doğrulamıştı. Holdinge daha önce kayyum olarak atanan Ertunç Laçiner, şirkete ait 20 milyon TL’yi zimmetine geçirmesinden dolayı görevinden alınmıştı.

Boydak Holding, TMSF eliyle önce gasp edildi, sonra Boydak Ailesinin sıfırdan kurup Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Boydak Holding adı değiştirildi. Hukuksuzluğun hukuk olduğu ülkede, dev şirketin hesapları manipüle edilmekle kalmıyor, yönetici olarak atananlar şirketin içini boşaltmaya devam ediyor. Tüm bunlara karşı en güzel cevabı attığı twitle Boydak Holding’in sahiplerinden Mustafa Boydak verdi; ‘Boydak ismi bizimdir. Hiç kuşkunuz olmasın hukuk geldiğinde tüm bunları bir çırpıda hallederiz. Görevde kalabilmek ve başarısızlıklarını örtmeye yönelik hukuksuz yanlışları ibretle izliyorsunuzdur. Beylerini de bütçe lazım tabiki de.’

Boydak ailesinin çoğunluğu uydurma suçlarla gözaltına alındı veya tutuklandı

1 YORUM

 1. HAYALLERİMİN BİN KATI BİR EKONOMİK SEVİYEYE ÇIKMIŞTİM…
  Kürt idim..
  Fakirdim..
  Okudum ve hayallerimin ötesinde bir ticari başarı nasip oldu. Henuz hayatımın baharındaydım.
  Ve 28 Şubat dönemi.
  Namaz kılan beni rakip firmaların dedikodusu vede aç mitçi ve taşeronları PKK lı diye ihbar ettiler.
  Çöktüler her şeyime..
  Malıma-huzuruma… bitirdiler beni.
  Allah belalarını versin. MİT elemanını yanıma işçi kılığında soktu. Masum olduğumu bile bile bitirdiler beni…
  Yalnızca kaypaklık yapmamiştım… Yani kürtlüğümü, kürtlerin maruz kaldığı hukuksuzluklari dillendirmesemde bildiğimi ve tarafımın zalimin değil mazlumun yanı olduğunu hisettirdim…
  Buna bile tahammül etmediler.
  Onların istediği koyu bir türk milliyetçisi olmamdı..
  Tıpkı bodrolu MİT çi olan Urfalı kürt gibi…
  Şahsiyetsiz bir insan olmamı istiyorlardı… PKK şahsında bütün kürtlere yapılan zülme rıza göstermemi istiyorlardı…
  Memduh Boydak ve bütün ailesi gibi…
  Bunlar şahsiyetsiz, iftiracı olsalardı ve avanta verselerdi bugün Holdingleri ellerinden alınmazdı.
  Hüseyin Gülerce gibi..
  Bu süreç karektersiz tüm kaypaklarıda ortaya çıkardı.
  Diyarbakır Sur lu bir KHK lı KHK tv de – verin pasaportumu çıkıp gideyim, cesedimin dahi bu topraklara geri dönmesini istemiyorum… diyordu.
  İnsan kahroluyor.
  Müslümanların (kılıklıların) bu kadar alçak olacaklarını mümkün değil bilemezdim.
  Başıma çorap ören MİT çilerin o zaman müslüman olmayan (münafık) Türkler olduğunu sanırdım.
  Bakın bu dönemde bir defa Receb Tayyib Erdoğan şehrimize geldi ve mute nikahlı refahçı işyeri komşum benide götürdü ve beraber yemek yiyip sohbet etmiştik… Şimdi Allah bilir bu komşum bir yerde TC büyükelçisidir…
  Böyle tuaf müslüman tipleride var…
  Boydaklara ve diğer tüm mazlumlara bu zülmü yapanların sefaletlerini Rabbim bizlere göstersin inşallah..
  Başka şekilde temiz müminler mütmain olamazlar..
  Sefil duruma düştüklerini mutlaka görmeliyiz…
  Bu fıtrata da zıt bir şeydir.
  Saddam gibi
  Kaddafi gibi,
  Hitler gibi
  bir akibet bekliyoruz. Bütün sabrımız bunun için.
  Hani Rabbim göstermesede biz genede aynı yerde olacağız, amma arzumuz görmektir.
  İnşallah….

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin