Okul masrafları velilerin belini büküyor

Eğitim-İş'in araştırmasına göre ilkokul birinci sınıfa başlayacak bir çocuk için yapılacak masraf bin 900 lirayı buluyor.

Yeni eğitim öğretim sezonunun açılmasına sayılı günler kaldı. Aileler ise artan yoksulluk nedeniyle okul masraflarını kara kara düşünmeye başladı. Eğitim-İş, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye başlayacakların ‘başlangıç maliyetleri’ni açıkladı. Buna göre öğrencilerin okula başlama maliyetleri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15’e yakın arttı. Bu yıl ilk kez okula başlayacak öğrencinin toplam okul masrafları bin 900 liraya yakın.

Eğitim-İş, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin “okula başlangıç maliyetleri”ne ilişkin araştırmasını açıkladı. Araştırma, piyasadaki 124 ürünün gerçek fiyatları üzerinden yapıldı. Araştırmaya göre, okulöncesi eğitime başlayan bir öğrencinin bin 198 lira, ilkokul 1. sınıfa başlayan bir öğrencinin bin 813 lira, ortaokulda bin 991 lira, lisede ise öğrencilerin 2 bin 144 lira başlangıç gideri var.

4 LİRADAN 10 LİRAYA!

2019-2020 eğitim öğretim yılında, okul öncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri geçtiğimiz yıla göre yüzde 13.81 artarak bin 198 liraya ulaştı. İlkokul 1. sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri de yüzde 11.65 artarak bin 813 lira olarak tespit edildi. Ortaokula başlayan öğrencinin başlangıç gideri yüzde 17 artışla bin 991 liraya ulaştı. Lisede ise başlangıç maliyeti geçen yıla göre yüzde 17.2 artışla 2 bin 144 lira olarak tespit edildi. Araştırmaya göre tüm eğitim kademelerindeki ortalama artış ise yüzde 14.93 olarak gerçekleşti. Özellikle kırtasiye malzemelerinin fiyatlarında ciddi artışlar var. Çok değil, iki yıl önce 4 lira seviyelerinde olan 120 yapraklı bir defterin fiyatı 10 lira civarında.

MAAŞIN TAMAMI GİDİYOR!

Eğitim-İş, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmede de bulunuyor: “2 bin 20 lira asgari ücretle yaşamını devam ettiren bir aile, ilkokula başlayan çocuğu için bir aylık maaşını, memur ise maaşının yarısından fazlasını okula başlama gideri olarak kullanıyor. Araştırmada, belirtilen rakamlar içerisinde, okula zorunlu alınan bağışlar, sınıfların dizaynı için toplanan paralar, velilerin çocuklarına verdikleri harçlıklar bulunmuyor. Yasa dışı bağış adı altında alınan bu ücretleri de eklediğimizde, alt ve orta gelir düzeyindeki ailelere, okul giderleri ciddi bir yük olacak.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin