Öfkenizin susup, vicdanınızın konuşacağı zaman gelmedi mi? [Açık Mektup]

YORUM | HARUN TOKAK

Zekiye Ataç, yunmuş yıkanmış beyazlara bürünmüş oğlu Ahmet’e gasil hanede son defa sarıldı ve “oğlum bu yaşadıklarımızı, hapishanedeki binlerce bebeğin yaşadıklarını anlat Allah’a” diyerek veda etti.

Ey vicdan sahipleri!

Vicdanların harekete geçirmesi için kaç Ahmet’in daha ölmesi gerekir?

Öfkenizin susup vicdanınızın konuşacağı zaman gelmedi mi?

Bu sözler Mümin kalbi taşıyanlara;

-Haklı veya haksız- öfkesini teskin edebilenlere; “Bir topluluğa karşı, içinizde beslediğiniz kin ve öfke, sizi adaletsizliğe sürüklemesin.”(Maide, 8) ayetinin gereği olarak âdil olma kaygısı taşıyanlara;

Ordusu Mekke’ye ilerlerken yolda yavrularını emziren bir köpek gördüğünde ezilmesinler diye başına bir sahabiyi nöbetçi diken peygamberin ümmeti olduğunu dile getirenlere;

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Cemaatle namaz kılınırken bir bebek ağladığında annesinin üzüntüsünü kalbinde hissedip namazı hızla bitiren peygamberi sevdiğini söyleyenlere;

Mısır’da şehit edilen Esma için ağlayanlara;

Filistinli kadın mahkûmlar için kalbi ürperenlere;

Doğu Türkistan’daki zulümden dolayı uykusu kaçanlara;

Bu “açık mektup”, “Evet, biz böyleyiz!” diyenlere…

Geçen gün, Ahmet Taşgetiren Ve Elif Çakır’ın programında bir dönem Tayyib Erdoğan’a en yakın isimlerden biri olan Prof. Erman Tuncer’i dinledim.

1974’ lerden tanırım kendisini. İlk Üniversite imtihanı için İstanbul’a geldiğimde benim gibi Anadolu’dan gelen gençlere ateşli bir konuşma yapmıştı. İmanlı bir neslin kavgasını verenlerdendi.

Erdoğan’ın eski dava arkadaşlarını terk ettiğini, yalnızlaştığını ve bunun da kendi tercihi olduğunu söylüyordu.

İnfaz yasasında, KHK’lılar konusunda yanlışlar yapıldığını, şiddete bulaşmış olanlar tamam ama hepimizin çocuğu bu okullarda okudu. Bu okullarda okumuş olmak ya da bankaya para yatırmak suç olabilir mi? diyordu.

“Peki, siz cumhurbaşkanına ulaşıp bu hukuksuzlukları anlatamıyor musunuz ?” Diye sordu Taşgetiren.

“Maalesef ulaşamıyorum. Onun sözünü dinleyeceği iki kişi biliyorum Emin Saraç ve Hayreddin Karaman”

Hayrettin Karaman

Hayreddin Hocayı da tanırım. Yıllarca birlikte çalıştık. Samanyolu televizyonunun Yüksek İstişare Kurulu üyeliği ve başkanlığı yaptı. Hidayet Karaca film senaryosundan dolayı içerde yatarken nasıl rahat yatıyor diye merak ediyorum.

Bu hizmetin okullarını görmek için Avusturalyalara kadar giden, şiirler yazan bir insan bu kadar hukuksuzluğa nasıl suskun kalabilir anlamıyorum. Uyuşturucu tacirleri, mafya babalarını kapsayan af Hidayet Karaca’yı kapsamıyor.

Bebekleri kapsamıyor. Öğretmenleri, öğrencileri, kermes yapan kadınları kapsamıyor.

Evet, öfkenizin susup, vicdanınızın konuşacağı zaman gelmedi mi?

Bülent Arınç

Bülent Arınç’ı tanırım. Türkçe olimpiyatlarında yaptığı konuşmalar uğulduyor kulaklarımda. Vicdanlı bir insan olduğunu biliyorum.

Geçen gün, “bu gidişle başörtülülerden nefret edecekler” diyordu. Bırakın başörtüsünü sizin yüzünüzden insanlar dinden nefret etmeye başladılar. “KHK bir facia” dedi. Ertesi gün vazgeçti.

Özgül ağırlık bunu gerektiriyor olmalı. Sen ölümü avuçlamış bir insansın. Ergenekon kıskacındaki bir iktidarın yanında durmak, masum insanlara yapılan zulme susmak hatta savunmak ancak Hüseyin Gülerce ya da Özlem Zengin olmakla izah edilebilir.

Din dün vardı bu gün de var yarında var olacaktır. Din olduğu sürece cemaatler de olacaktır. Ülkenin maddi zenginliklerini yok ettiniz bari manevi zenginliklerine kıymayın. Onlar yeniden sizin katlettiğiniz değerleri ihya ederler.

Geçen gün çok acılar yaşamış bir öğretmenin sözleri canıma dokundu.

“Hocalar ve ilahiyatçılar yangına körükle gitmeselerdi insanlar bu kadar acı çekmezlerdi.”

Ne yazıktır ki, Metin Balkanlıoğlu, Ömer Döngeloğlu, Hasan Karakaya halkı tahrik ettiler. Halkı masum insanların üzerine saldılar. Uzlaştırıcı bir dil kullanabilirlerdi.

Gittiler.

Ahmet Burhan Ataç, Gökhan Açıkkollu ve daha yüzlercesi soruyordur orada “bizim suçumuz neydi?” diye.

Sahi suçları neydi bu insanların bilen var mı?

Ey vicdan sahipleri! Öfkenizin susup, vicdanınızın konuşacağı zaman gelmedi mi?

Ahmet Taşgetiren’i de tanırım. Aynı vakıfta görev yaptık. Aynı gazetede yazdık. Vicdanlı bir insan bilirim. Daha 2006’larda mevcut iktidarın baskısı ile kendi gazetesinde yazamaz hale gelmişti. Bugün Gazetesi’nde yazması için aracı olmuştum. Süreç başladığında tekrar orada yerini aldı. Vicdanı rahat bırakmadı. Kendi ifadesi ile “gözün üstünde kaşın var” dediği için işine son verildi. Şimdi bakıyorum da neredeyse o camianın hiç biri kendi kurdukları kendi büyüttükleri gazetelerde yazamıyorlar. Mustafa Karalioğlu, Yusuf Ziya Cömert, Mehmet Ocaktan, Hakan Albayrak, İbrahim Kiras, Elif Çakır ve daha niceleri.

Ahmet Taşgetiren

Taha Akyol, Fehmi Koru gibi duayenleri kabul etmedi havuz bünyesi.

MAK Danışmanlık’ın Başkanı M. Ali Kulat’ın bir proğramda anlattıkları ise hepten can yakıcıydı.

“Özal zamanında yapılan bir ankette ‘acil olarak bir yere gitmek isteseniz çocuğunuzu kime emanet edersiniz?’ diye bir soru soruluyor.

İlk sırada hoca, kuran kursu öğretmeni çıkıyor.

Bu gün biz aynı soruyu sorduk maalesef ilk onda din adamı yok bu acı bir tablo. Dinin ve ahlakın içi boşaltılmış durumda” diyor.

15 Temmuz’da AKP İstanbul İl Başkanı olan Temurçi’nin dediği gibi: “Dava için yola çıkanlar yoldan çıktı. Gücü kendi ellerinde toplamak için Güç dengelerini, dini ve kutsalları kullanarak yok ettiler. Amaç için her aracın kullanılabileceğini gördük. KHK’lılar ile helalleşmeden yeni bir gelecek inşa edemeyiz.”

Ey vicdan sahipleri! Birer-ikişer konuşuyorsunuz ama seslerin, ormanların uğultularına dönüşeceği gün gelmedi mi?

Yüzlerce tutuklu bir başkasının yakını olmak, aynı soyadını taşımak, ‘filanın kızı’ veya ‘falanın oğlu’ olmaktan dolayı içeride tutuluyor.

“Beraat-ı zimmet asıldır” bir Mecelle kaidemizdi.

Bu kaidelerimizin hepsi hâk ile yeksan oldu.

On binlerce insan aylarca hatta yıllarca iddianamesi hazırlanmadan hapiste tutsak ediliyor.

Evrensel hukuk hatta cari hukuk göz göre göre çiğneniyor.

Mesela 5275 Ceza İnfaz Kanunu’nda “Hapis cezası, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş kadınlar hakkında geri bırakılır.” deniyor.

Ama buna rağmen yüzlerce kadın bebeğiyle hapiste.

Başında jandarma bekleyen kelepçeli hamile kadınlar oldu.

200 bin insan KHK’la ile işinden atıldı.

Milyonlara baliğ bir mağdur kitlesi oluştu.

Yapılanlara dayanamayıp intihar edenler oldu.

Yüzden fazla insanın kanser veya bir başka sebeple hapishaneden cesedi çıktı.

200 binden fazla kadın erkek ve bebek mahkûm gayr-i insani şartlar altında hapiste tutuluyor.

Ve şimdi hepsi korona tehdidi altındalar.

Af yasasıyla kâtiller, dolandırıcıları ve mafya üyeleri tahliye edildi. Ama bu masum insanlar hâlâ hapiste.

Kamuoyu desteği veya kamuoyu suskunluğu olmadan hiç bir zulüm devam etmez.

Evet, öfkenizin susup, vicdanınızın konuşacağı zaman gelmedi mi?

Kur’an’da yapılan zulümlere karşı çıkan, itiraz eden bir “mü’min” şöyle der:

“Rabbim Allah’tır dediği için onu öldürecek misiniz?”(Mü’min, 28)

Bu soru bir gün dönüp size geldiğinde ne diyeceksiniz?

“Bu yapılanlara itiraz edebilirdin, niye etmedin?”

“Sen sözü ve sazı dinlenen bir insandın, niye bu gücünü kullanmadın?”

“Sen tartışılmaz bir dini otoriteydin. Tek bir açıklamanla belki de binlerce insan zulümden kurtulacaktı, neden tek kelime etmedin?”

“Yüksek mahfillerde tanıdıkların vardı. Pek çok şeyi engelleyebilirdin, niçin bunu kullanmadın?”

Böyle çok soru gelebilir.

O gün ne diyeceksiniz?

“Zulümden uzak durun. Zira o, kıyamet gününde insanı boğacak ve bunaltacak üst üste karanlıklar şeklinde onun karşısına çıkacaktır.” Hadisi yeterince ürpertici değil mi?

Ey vicdan sahipleri! Öfkenizin susup, vicdanınızın konuşacağı zaman gelmedi mi?

9 YORUMLAR

 1. Sa Abi bu yazdınığınız insanları siz bizden çok daha iyi tanıyorsunuz ama malesef şunu ifade edeyim siz kıymetli abilerin engin şefkatı ve merhameti bu ve bunun gibi hizmeti kullanıp pirim yapan insanlara karşı çok fazlaydı .Üzülerek ifade edeyim ki bu yazınızla hala o şefkat ve merhametiniz bu insanlara karşi devam ediyor bana göre bu insalar RTE daha zalim ve daha gaddarlar Hayrettin Karaman fetvaları olmasa belki bukadar zulum olmayacaktı. Kısaca abi bu iki yüzlu insanların olmayan vicdanlarına seslenmeniz doğru bulmadımı ifade etmek istiyorum saygılarımla

 2. Sanki bu soruları yanlış kişilere sormuş gibisiniz. Biz nasıl olduda gözlerimiz bağlanmışcasına bunları göremedik, hadiseleri okuyamadık, dünya nimetlerinin cazibesine kapıldık ve ne zaman kendimize geleceğiz diyebilirdiniz mesela; kaldıki saydığınız kişilerde insanlık namına çok fazla bir şeyin kaldığını da zannetmiyorum. Zalim zalimliğini, münafık münafıklığını yapacak yapıyorda peki biz ne yapıyoruz???!!!

 3. Ahmet senin için hiç üzülmedim. Sen ki Gerçek AHMEDine kavuştun. Şimdi Senin gözünde üç kuruş bile etmeyen dünya menfaatleri için Ahiretlerini kaybedenler için üzülüyorum. Yazıklar olsun. Sana da aşk olsun, nur yüzlüm kara gözlüm. Allah sevdiklerinle cennetinde kavuştursun.

 4. Sayin Tobak,

  yazinizi anlamak mümkün degil. Ne demek istiyorsunuz? Nereye ulasmak istiyorsuniz? Kimlere hitap ediyorsunuz? Hic mi tarih kitabi okumadiniz. Hic mi Alman tarihinden haber almadiniz. Mehramet istediginiz canlilar islamci, milliyetci ve fasist insanlar. Hala mi anlamadiniz. Bunlar cakallar, bunlar yaratiklar. Bunlara karsi tek cözüm mücadeledir. Sizin gibi acindirici yazilar degil.
  Saygilarimla

 5. İnanan insan faşist olmaz zalim de olmaz. O yüzden yazının hitap ettiği kitle hakkında bu denli ümitsiz sözcüklere katılmıyorum. Ve bu yazıyı destekliyorum. Maalesef ahirzaman fitnesi çok ağır bu yüzden bazı zalimlere müslümanlar meyl edebiliyorlar. Bu ve benzeri yazılar ile gerçekleri anlatma gayreti ile kalbi halen imanla çarpan tüm insanlar bizim kardeşimizdir ve biz onların bize dönüp bakacağı günü bekliyoruz ve bu şekildede dua ediyoruz. Ancak ağa babalarına hesap sorulacak elbette. Yazanın eline dilile kalbine sağlık.

 6. Hala bu şer şebekesinden medet umarak ne yapmaya çalışıyonuz. Aslında bunlar iyi demeye mi getiriyonuz yoksa. Neyse sizin ne yapmaya çalıştığınızın benim için önemi yok. Hala anlayamayanlar için tekrar edeyim. Bu milletin yaptığı en iyi şey takiyyedir. Menfaat nerde bu millet orda. Bediüzzamanın dediği bu millette zulum damarı yoktur veya islama bin yıl hizmet eden bu millet laflarının hükmü kalmadı. Genetiği değişti bu milletin. bunlar artık genetiği değişmiş organizma. Artık katranı kaynatsanız şeker olmayacağını öğrenmişsinizdir umarım.

 7. Ey vicdan sahipleri! Öfkenizin susup, vicdanınızın konuşacağı zaman gelmedi mi?diyerek Münafıklardan merhamet beklememek lazım bence.Birde Ey cemaatin önde gidenleri.Kararlarınızla cemaatin masumiyetini kendi egolarınıza heba ederek binlerce mazlumun zindanlara konmasına vesile oldunuz ve garibanları Tr de bırakarak ilk yurtdışına çıkanlar siz oldunuz vicdanınız sızlamıyor mu diye ikinci bir başlıkla nefislere seslenen bir yazı da yazmak lazım Harun hocam…

 8. Harun hocam Allah razı olsun. Hislerimize tercüman olmuşsunuz. Tabiki çıkmayan candan ümit kesilmez. Ancak tefessüh etmiş vicdandan bir şeyler beklemek, sizde bilirsiniz ki ümitsiz vaka. Rabbim sizin ümitlerinizi ve bekkenlentilerinizi şu günler hürmetine isticvab eylesin inş.

 9. Cehennemliklerin cehennemde azab çekmelerinin müstehakları olduğunu ve buna kani olabilmemiz için sanki, bu ve benzerlerinin bu zülümleri yapmalarına müsaade ediliyor. Yoksa kısacık bir ömürde nasıl oluyorda ebedi cehenneme müstehak olurlar diye insan bir an şüphe edebiliyor.

  Süreç gösterdiki, zalim-müfteri-yalancı bin yıl yaşasada zülümlerinden vazgeçmeyecek.
  Devam be devam edecekler ta ki, bu dünyada yada yönetimden defolup gidinceye kadar.

  Çünkü tövbe için verilen mühlet, lazımı gibi değil, su i istimal edilerek kullanılıyor.

  Destekçiler, sessiz kalanlar hepsi için ahiretde delil olarak kullanılıyor, bu yapılan zülümler.

  Müslüman algımız yerle bir oldu. Meğer ne kadarda naif düşünceler içindeymişiz.

  Bir Kürt olarak bütün Müslümanların dostumuz olduğunu sanırdım. Meğer buda boş bir hülyaymış.
  Dindar Türklerin birbirlerine canavarca davranmalarından o kadar ürkmüşüm ki, artık Kürtlere bir fayda vereceklerine, çözüm sunacaklarına olan umudumuz sönmüş durumdadır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin