Öfke faturası birikiyor!

İşçi, memur ve emekli bunu da yazdı

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Son enflasyon rakamlarıyla ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Enflasyonda düşüş trendi sürüyor. Haziran rakamları ile yıllık hedefimizin altına geldik.” diyor.

Albayrak sevinmesin de kim sevinsin? Kendince vaziyeti kurtardığını zannediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) 2019 yılı haziran ayında sadece yüzde 0,03 artmış. Enflasyon geçen senenin aynı dönemine göre ise yüzde 15,72 artmış.

TÜİK’TE DÖNEN DOLAPLAR

Albayrak’ın sevindiği hali ile bile Türkiye dünyada enflasyonu en yüksek ilk 10 ekonomi arasında ki TÜİK’in ilan ettiği verilere itimat etmek mümkün değil.

Albayrak enflasyonu düşürmek için 2018’in ekim ayından beri TÜİK üzerinde hamle üstüne hamleler yapıyor.

Kanun “TÜİK tarafsız ve objektif kalmalı” dese de Albayrak da kayın pederi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde tek adam rejiminin nimetlerinden sonuna kadar istifade ediyor. Özerk kalması icap eden TÜİK’i fiilen kendisine bağladı.

Başarısızlığını örtbas etmek için evvela Yinal Yağan’ı TÜİK’e daire başkanı olarak tayin etti.

Yağan’ın istatistik ile uzaktan yakından alakası olmasa da enflasyon hesaplamasını yapan dairenin başına getirildiği günden beri TÜİK’in fiyat toplama ve enflasyon hesaplama usûlünde değişiklikler yapılıyor.

MARKETLERE TELEFONLA İNDİRİM TALİMATI 

Kurum içinden sosyal medyada paylaşılan mesajlar da gösteriyor ki artık her ayın 10’unda ve 20’sinde A101, BİM ve Şok marketlerine telefonla haber veriliyor ve bahsi geçen tarihlerde hangi üründe ne kadar indirim yapmaları gerektiği bildiriliyor.

Aynı şekilde 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü bahanesi ile el konulan Bellona, İstikbal, Alfemo ve Mondi gibi markaların kayyımlarına da haber veriliyor.

Marketler ve kayyımların günübirlik indiriminden tüketicinin haberi olmasa da o gün etiketler değişiyor. Resmî istatistiklere indirimli fiyat giriyor. Böylece enflasyon masa başında tespit edilmiş seviyeye inmiş oluyor.

Bir taraftan mutat hesaplama altüst edilirken diğer taraftan haziran sonunda olduğu zamların ay sonuna sıkıştırılarak arada kaynaması için hususi bir gayret sarf ediliyor.

GEÇEN HAFTAKİ ZAMLAR NEREDE?

23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi’nde 2’nci defa hezimete uğrayan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) bir nevi seçmeni cezalandırmak için zam üstüne zam yaptı.

Çay, şeker, motorin ve benzini yüzde 15 zamlanan elektrik tarifesi ile doğalgazın toptan fiyatına gelen yüzde 7 zam takip etti.

Yetmedi, amme alacağı denilen devletin vatandaştan bütün alacakları için tatbik edilen aylık temerrüt (gecikme) faizi yüzde 2,5’e çıkarıldı. Temerrüt faizi dokuz ay evvel yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye çıkarılmıştı.

Şimdi de döviz alımında iki ay evvel gelen yüzde 0,01 verginin yüzde 0,02’ye çıkarılacağı belirtiliyor. Bir haftaya bu kadar zammı sığdıran AKP enflasyonun haziranda sadece binde 3 arttığına inanmamızı istiyor.

TÜİK DÜŞÜK AÇIKLADI DİYE ÇARŞIYA İNDİRİM YAĞMIYOR

Albayrak ekonomiyi bu masa başı hileleri ile kurtaracağın zannede dursun olan yine vatandaşa oluyor.

TÜİK enflasyonu düşük açıkladı diye çarşı-pazara indirim yağmıyor. Bilakis enerji ve akaryakıt mamülleri gibi hemen her sektörün temel girdi kalemlerine gelen çift haneli zamlar iğneden ipliğe her kalemin fiyatını otomatik olarak artırıyor.

Hakiki enflasyon yüzde 30’larda seyrederken Albayrak’ın talimatlarını harfiyen yerine getiren TÜİK ise yüzde 15’ten bahsediyor. Bu arada işçi, memur ve emekliler de enflasyon altında ezilmeye devam ediyor.

İŞÇİ, MEMUR VE EMEKLİ MAĞDUR EDİLDİ

Son zamların haziran ayının sonuna sıkıştırılmasının sebebi tam da bu noktada düğümleniyor. Zamlar 20’sinden evvel yapılsaydı hem aylık hem de altı aylık enflasyon ilan edilen rakamın üzerine çıkacaktı.

Böylece hükümet bir taşla iki kuş vurdu. Enflasyon olduğundan düşük gösterilirken memur ve emekliye daha az enflasyon farkı verildi. Müflis tüccar zihniyeti!

TÜİK’in son zamları dahil etmediği enflasyon rakamlarına göre SSK ve Bağkur emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 5,01 zam yapılacak.

Memur ve memur emeklilerinin aylıkları ise yüzde 6,01 oranında artırılacak. Maaşı ilk 6 ayda yüzde 4 artırılan memurlar aynı dönemde enflasyon yüzde 5 olduğu için temmuzda yüzde 1,1 enflasyon farkı alacak. Yapılan sözleşmede memurun 2’inci altı ay zammı yüzde 5 olarak belirlenmişti.

MADEM ÖYLE, ZAMLAR NİYE TÜİK’E UYARLANMADI?

TÜİK’in ince taktikleri ile bile son 12 aylık enflasyon ortalaması yüzde 20 iken memurun maaşı sadece yüzde 10,1 artmış olacak.

İndirilmiş haliyle bile ev eşyası yüzde 22,51, lokanta ve oteller yüzde 20,84, alkollü içecekler ve tütün yüzde 19,24 ve gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 19,20 artmışsa senelik maaş zammının yüzde 11’de kalması hakkaniyetli bir tavır mı?

Albayrak ekonomiden anlamadığını, masa başı işlerde mahir olduğunu bir senelik Hazine Bakanlığı ile cümle âleme ispat etti. Mesele sadece tabelada yüzde kaç yazacağı ise bildiği yolda devam edebilir.

Enflasyonu hile ile düşürmekten daha kolay ne var! Zaten artık kimse de inanmıyor resmi istatistiklere.

Vatandaş TÜİK’in ne dediğine değil kasapta, markette ve ay sonu elektrik şirketine ne ödediğine bakıyor. Cebinden çıkan para arttıkça birikmiş bütün öfke faturasını ilk seçimde kimin adresine yollayacağını gayet iyi biliyor.

Bakınız 31 Mart’ta ve 23 Haziran’da sandıktan çıkan neticeler…

Muhalefet Albayrak’ın bakanlıkta kaldığı her gün için Erdoğan’a teşekkür etse yeridir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin