Norveç Amnesty Bölge Başkanı Svenn Poppe: İnsan haklarına saygı, Türkiye’nin bölgedeki konumu için de önemli

Tr724’e konuşan Amnesty International Gruppe 35 Fredrikstad Grubu Başkanı Norveçli Svenn Poppe. FOTOĞRAF: TR724

HABER | ENGİN TENEKECİ, OSLO

HDP Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medya üzerinden başlattığı, ‘Yargı Paketinde Ayrımcılığa Yer Yok – Siyasi Mahpusa Da Eşit İndirim’ isimli imza kampanyasına Norveçlilerden destek geldi.

Tr724’e konuşan Amnesty International Gruppe 35 Fredrikstad Grubu Başkanı Norveçli Svenn Poppe, İnsan haklarına saygı gösterilmesinin, Türk toplumunun olumlu ve huzurlu kalkınması için oldukça önem arzettiğini belirtti.

Bunun, aynı zamanda ülkenin hukuku ve Türkiye’nin bölgedeki siyasi durumu için de önemli olduğuna parmak bastı.

Kampanyaya bir başka destekse, ülkenin tanınmış aktivistlerinden, gazeteci ve Minotenk isimli insan hakları savunuculuğu alanında faaliyet gösteren kurumun başkanı Linda Noor’dan geldi. Norveçli aktivist, Türk yetkililerince, koronavirüsü süresi boyunca halk ve mahkumlar için gerekli insani tedbirler alınılması gerektiğini dile getirdi.

Norveçli aktivist, Linda Noor

Aksi istikamette ki durumun önümüzde ki aylarda ciddi derecede insan hakları ihlallerini de
beraberinde getireceğine atıf yapan Linda Noor, şöyle devam etti: “Ancak bu hususa dair ilginin çok az olmasından dolayı endişe duyuyorum. Zira tüm dünya ülkeleri koronavirüsünün kendi ülkelerindeki tesiri konusunda meşgul durumda.”Gergerlioğlu: Cezaevi, cenaze evi olmasın; desteklerinizi bekliyoruz

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin