Bu belge gerçek mi; medikal ürünlere el koyma kararı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada maske ve tıbbi malzeme stokladıkları iddiasıyla medikal firmalarına sert tepki gösterekek gerekirse el koyma kararı alacaklarını söylemişti. Ancak ‘medikal firmaların depolarındaki ürünlere el koyma kararının’ o açıklamadan iki gün önce alındığı iddia edildi. AKP iktidarı, 21 Mart tarihli yazıyla, ‘Covid-19’ salgınıyla mücadele kapsamında bütün medikal firmaların depolarındaki ürünlere el koyma kararı almış. Türkiye söz konusu belge, bugün sosyal medyadan paylaşıldı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 23 Mart’ta kameralar karşısına geçmiş ve bazı maske üreticilerinin maskeleri depolarında tutup bakanlığa satmadıklarını söylemişti. Duruma tepki gösteren Soylu, “Yarına kadar süreleri var yoksa fabrikalarına el koymaktan çekinmeyiz.” dedi o gün.

Ancak medikal firmaların depolarındaki ürünlere el koyma kararının çoktan verildiği iddia edildi. Bugün internete sızan Süleyman Soylu imzalı, ‘Tıbbi Malzeme Temini’ konulu ‘ÇOK ACELE’ yazıya göre medikal firmaların depolarındaki ürünlere Covid-19 salgınıyla mücadele için el konulma kararı verilmiş. Yazının tarihi 21 Mart. Yani Soylu’nun ‘süre verdik, el koymaktan çekinmeyiz’ dediği tarihten iki gün öncesine ait.

Söz konusu yazıda, “… Acil müdahaleyi gerektiren Covid-19 salgınını önlemek, vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak için Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleri ile koordineli olarak anılan malzemelerin (maske, koruyucu tulum, koruyucu gözük vs.) üretimini/ticaretini yapan gerçek ve tüzel kişilere ait her türlü fabrika, depo, ambar, ecza deposu, eczane, medikal malzeme satan işletmeler ve benzeri yerlerdeki malzeme stoklarının tespit edilmesi ve gerek görülen durumlarda belirtilen mevzuat hükümlerince kararlar alınarak el konulması, bu işlem sırasında sayım ve dökümün titizlikle yapılması, tutanak ve belge ile teslim alınıp aynı usül ile Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edilmesi hussunda gereğini ve bilgilerini arz ve rica ederim. Süleyman Soylu. Bakan.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin