Nedim Şener mi Mustafa Destici mi?

YORUM | SEFER CAN

Sayın seyirciler, en absürt kim yarışmamıza hoşgeldiniz… Uzun ve zorlu bir maratondan sonra finale kalan iki birbirinden ilgi çekici yarışmacıyla son turu yapıyoruz. İlk yarışmacımız ABD’lilere “Beni alın, Fethullah Gülen’i verin” teklifiyle düşünülmesi zor bir saçmalamayla eleme turlarının yıldızı olan Nedim Şener. Diğer finalistimiz ise son düzlükte dış kulvardan yaptığı atakla rakiplerini geride bırakan Mustafa Destici.

Son günlerde yaşanan ekonomik kriz ve onun bir parçası gibi duran ABD’li papaz Brunson konularında kıran kırana bir mücadele sürüyor. Nedim Şener, İzmir’de toplam 25 kişilik cemaati olan Pastör Brunson’un bütün Kürtleri Hristiyanlaştırmak istediğini öne sürerek güçlü bir çıkış yaptı. İddianameye referans veren Şener aslında gaf yaptı. Zira iddianame Şener’e bile rahmet okutacak iddialarla dolu. Üç yılda 1360 kez Urfa Suruç’a gittiği ileri sürülen Brunson’un bazı günler ikiden fazla olacak şekilde bu ziyaretleri nasıl gerçekleştirdiği henüz açıklığa kavuşmadı. Daha ilginci adam cezaevindeyken de Suruç’a gidip gelmiş! Bereket iddianame kapsam dışı; yoksa diğerlerinin hiç şansı olmazdı.

Sadece kendini parlamentoya sokabilen Genel Başkan Destici, ekonomik krizle ilgili performansıyla göz dolduruyor. En son bu konuda yazıp çizenlerin vatandaşlıktan atılmasını teklif etti. Yarışa çok geriden başlayan Destici’nin Şener’i geçmek için vites büyütmesi  gerekiyor. En seçme saçmalarını piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bu arada duayen şampiyonlar da biz henüz ölmedik dercesine göz doldurucu performanslar sergiliyor. Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas ‘boykot’ çağrılarını köşesine taşıdı. Barlas ‘Bu iş böyle giderse mesela iPhone’u sadece FETÖ’cüler kullanacaklar’ ifadeleri ile ByLock’tan sonraki suç delilinin işaretini verdi. ‘Milliyetçi’ Hareket Partisi de lideri Devlet Bahçeli’yle birlikte bayrak gösterip ‘biz de buradayız’ diyor. Bahçeli, MHP’nin bankada duran dövizlerinin Türk Lirasına çevrilmesi talimatı verdi. Hazine yardımı ve aidat dışında bir geliri olmayan MHP’nin paralarını başka bir ülkenin para cinsinden tutması şaşkınlıkla karşılanmadı. Hatta pek çok ‘kimse helal olsun, uyanık adamlarmış keşke ülkeyi de bunlar yönetse’ dahi dedi. Bu iltifat boşuna değil, zira MHP bir önceki döviz bozdurma kampanyasında da aynı kararı almıştı. Yüksekten bozdurup, inince tekrar almış olma ihtimalleri, Türk ekonomisinin geleceğini iyi okuduklarını gösteriyor. Bahçeli basın toplantısında gelen ‘ne kadar döviz bozdurdunuz?’ sorusunu ise usta bir vücut çalımıyla savuşturdu: Onu bankaya sorun. Bunun banka tarafından açıklanmasının suç olduğunu söylemeye gerek yok herhalde.

Siyasetin renkli simalarından MHP’li Cemal Enginyurt’un da yaşadığını bu vesileyle öğrenmiş olduk. Enginyurt, iPhone telefonunu satıp Samsung almış. Son günlerin gözde ritüeli telefon parçalama işi beraberindeki il başkanına düşmüş. Tabii bu akımın isimsiz kahramanlarını zikretmemek olmaz. Eski model iPhone telefonları parçaladığı videonun sonunda muhtemel son model ‘ayfon’u çalan balyozlu kardeş bir numara olabilir. Üretimi durmuş eski telefonun kırık ekranlı halini bulup ‘ben de kampanyaya katıldım’ derken pişti olan troller de haftanın eğlencesi köşesinde kendilerine yer buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli ve milli olarak zikredip Amerikan ürünlerine karşı alternatiflerin başında saydığı Vestel’in ürünlerine yüzde 17,5 zam yapması ise Çetin Çiftçioğlu’nun kamera şakalarından bile ağırdı. Bayilere geçilen yazıdaki şu ifadeler durumun trajikomik özeti gibiydi: “Kur artışlarının devam etmesi durumuna göre Cuma günü yeni bir bilgilendirme yapılacaktır, ikinci zamlı listeye geçiş yapılabilecektir.”

Herkes trapezdeki cambaz gibi doların iniş çıkışlarına bakarken Erdoğan seçimden önce toprağa gömdüğü zamları çıkarıverdi. Enflasyonun oynanmış resmi rakamlarda dahi yüzde 20’lerde çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Merkez Bankası, Reisin sözünü yere düşürmemek için faizi artırmamış rolü yapıyor ama arka kapıda yüzde 30’larda faiz işliyor. Olsun dolar yedi liranın altına düştü ya! Artık ölsek de gam yemeyiz. Bu arada gözünüz MHP’nin muhasebecilerinde olsun. Onlar tekrar alıma geçtiğinde hiç durmayın yüklenin…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin