Neden tutuklanmadı?

YORUM | LEVENT KENEZ

Başlıkta biraz Akit ve Aktroller gibi öküzce sormuş olabilirim. Tutuklanmadığına üzülenler gibi görünmek istemem tabii ki ama bir çoğumuzun merak ettiği de bu olsa gerek.

Yok yok Kaftancıoğlu’nun yarısı kadar ceza alanların yıllardır tutuklu olduğunu falan söylemeyeceğim. On binlerce masum sebepsiz yere zindanlarda ömür tüketirken neredeydiniz de şimdi adaletten, mahkemeden falan bahsediyorsunuz iki yüzlü, şerefsiz yaratıklar da. Herkesin canı yanmadan bu işler düzelmeyecek kısmı zaten bu konuların default’u, onu da geçelim.

Şimdi hakim, savcı bunların hepsi hikaye olduğu göre, bu kararların hepsi siyasi olduğunu göre il başkanının aldığı ceza da, ondan daha önemlisi şimdilik tutuklanmaması da bir siyasi sebebe dayanıyor.

Erdoğan ve yanındakiler nasıl bir hesap yapmış olabilir. İnşallah günün birinde bu diyalogların gerçek sahiplerinden dinlemek nasip olacak. Eğer bulabilirsek.

-Efendim bir şey daha var…Yarın şu kadının davasında karar günüymüş. Ne yapsınlar?

-Hangi kadın?

-Hani şu il başkanı var ya Canan.

-Tutuklasınlar tabii k….ı, ne soruyorsun!

-Şimdi kayyumların üstüne biraz erken olur diyor arkadaşlar. Uzatsınlar mı davayı?

-N’olacak atın gitsin ondan sonra düşünürüz erken mi olmuş geç mi Allah Allah?

-Şimdi arabalar üzerine de oldu gibi olacak.

-Öyle olsun ne var? Onu terbiyesizlik yaparken düşüneceklerdi.

-Kenarda dursun, bir gündeme ihtiyaç olunca alırız. Alınacağını satın alsınlar. 

-İyi n’aparsanız yapın. Çok dolaşmasın dışarı da. 

 

Acaba böyle mi oluyor? Aşağı yukarı…

Belki de haksızlık yapıyoruz adama, şimdi tutuklanmadığını öğrenince ortalığı yıkmış dağıtmıştır, her an alabilirler. Göreceğiz.

Arabaları Yenikapı’ya eğer bu davayı düşünerek bu hafta çektilerse oldukça başarılı. İmamoğlu’nun iletişim ekibi iyi, onlardan beklerim yoksa parti olarak bunu düşünecekleri ihtimalini bile tartışmak abes.

Ama kabul etmek gerekir ki, Erdoğan’ın yok şöyle düşünürler aman bunu derler diye bir derdi olduğu sanmıyorum. Seçim zamanı olsa bu hesapları yapıyor ama şimdi seçim döneminde olmadığımıza göre kin duyduklarından birinin ceza aldığı halde dışarıda dolaşması oldukça ilginç. ‘Neden acaba?’ dense bir türlü tam cevap çıkmıyor.

AB mi? Yok sanmam. AB ekonomik ambargo uygulamadıkça bir ağırlığı yok. Öyle bir karar alacak gibi de durmuyor. Türkiye ile ilgili konularda oldukça seçici ve ikiyüzlü ve bir o kadar da korkak Kati Piri demiş ki ‘İmamoğlu alınırsa çok ciddi sonuçları olur. İki kere düşünmeden hareket etmeyin’. Aman sevsinler senin tehdidini. “Salarım üzerinize Suriyelileri” derse ve ucundan da bir kaç kapı açarsa kaç şekil aldığınızı biliyoruz. Ne olur en fazla Wilders gelir senin ülkende zaten saraydakinin canına minnet. Wilders oradan İslam’a çakar burda meydanlarda tepinir üstünde.

Kayyumların üzerine bir vukuat daha olmuş olması diyeceğim. Acaba yakında İmamoğlu’nu görevden alacaklar öncesinde böyle bir gündem olmasın mı isiyorlar. Ama İmamoğlu’nu alacaklarsa, ortalıkta Kaftancıoğlu’nun olmaması daha iyi değil mi?

Kılıçdaroğlu ile arası açık olan Kaftancıoğlu’nu tutuklatsa partide kenetlenme olacak en iyisi dışarda mı tutayım demiştir? Öyle olsa Kılıçdaroğlu’nun gitmesini niye istesin ki? Ama şu da var. İl başkanına verilen ceza ile siyasi kariyeri de bitiyor. Kılıçdaroğlu’na bu kıyağı yapmış olabilirler.

Kahraman yapmayalım, getirisi götürüsünden fazla olayı mı? Nihayetinde 3 gün konuşulur sonra Canan Hanım’ın ketılla nasıl tost yaptığını anlattığı tweet serilerini okuruz. Mektup yazın der, bir kaç vekille selam yollar.

Son tahlilde Kaftancıoğlu’nun cesur çıkması, bunların gideceğinin artık kesinleştiği ve Türkiye’de siyasi kariyerin cezaevinden geçtiğini de bilerek mık mık etmemesi iyi olmuştur. Çıta yükselmiştir. Bundan sonraki CHP sünepelerine Kaftancıoğlu kadar dik duramadılar deme şansı doğmuştur.

Ve bir de her kararı siyaseten bir hesapla verip her zaman doğru hesap yapacakları da yok. Böyle böyle gidecekler. Şimdi fitneci dediklerini toplayacaklar ki işte esas o zaman görün şenliği.

Ha bir de Kaftancıoğlu’nun geçmiş tweetleri suçsa, AKP’lilerin Fetö tweetlerinden içeri girmeyeni kalmaz lakırtılarının evet kabul edelim bir mantığı var ama yazanların ekserisi cemaati bir terör örgütü olarak ima ettikleri için bunu yazıyorlar ki Erdoğan defolup gitmeden sizin üzerinizden geçse de siz de bir rahatlasanız biz de.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin