Mustafa Balbay ‘kulis’ bilgiyi yazdı: Demirtaş, ‘söz’ verse serbest bırakılacak

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, iktidarın HDP tabanının Millet İttifakı adayına oy vermesini engellenmesi için beklediği ‘söz’e dair kulis bilgileri aktardı. Balbay’ın yazısına göre Demirtaş, aday olarak HDP tabanının Millet İttifakı’nın adayına oy vermemesini sağlama konusunda ‘söz’ verse, hemen serbest bırakılacak. Ancak Demirtaş’ın bunu kabul etmediği ileri sürülüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifak ortağı MHP ile yüzde 50’nin bulunamayacağı gerçeğini kendisinin önüne gelen anketlerde de gördüğünü belirten Balbay, bu durumda ortaya Cumhur İttifakı’nı genişletmek veya yüzde ’50 artı 1’i indirmek seçeneklerinin çıktığına dikkat çekti.

İlkinin aylardır denendiğini ancak bir türlü başarı sağlanamadığını belirten Balbay, “Saadet Partisi ile ilişkiler ‘Temel’den bozuk! İYİ Parti’yi bir türlü çözemediler.” dediği yazısında AKP’nin HDP’yle denediği pazarlık girişimlerini dile getirdi. Balbay, “Ankara’da yankılanan kulis bilgilerine göre, Selahattin Demirtaş cumhurbaşkanı adayı olup HDP tabanının Millet İttifakı adayına oy vermemesini sağlama sözü verse hemen serbest bırakılacak. Şu aşamada bu da olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin