Moğolistan’daki adam kaçırma girişimi deşifre olunca AKP iktidarı inkara gitti: “Biz kimseyi kaçırmadık!”

Moğolistan’daki Hizmet Hareketi’ne yakın Empaty Okulları’nın Genel Müdürü Veysel Akçay’ın Cuma sabahı MİT tarafından evinin önünde kaçırılma girişimi uluslararası krizi neden olunca AKP iktidarı olayı inkara gitti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Moğolistan’da geçen Cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirtti. Hiçbir ülkenin içişlerine karışmadıklarını ve kimseyi kaçırmadıklarını öne sürdü.

Aksoy, sözde “F…”nün” Moğolistan’da geniş bir mevcudiyeti bulunduğunu ve ülkenin ulusal güvenliğine de tehdit oluşturduğunu iddia etti. Bu konudaki ciddi endişe ve beklentilerin Moğolistan makamlarıyla sürekli olarak paylaşıldığını belirtti. Aksoy geri adım atarak, Hizmet hareketine yönelik atılacak adımların belirlenmesinin Moğolistan hükümetinin yetkisinde olduğunun altını çizdi.

Empaty Okulları’nın Genel Müdürü Veysel Akçay’ın Cuma sabahı MİT tarafından evinin önünde kaçırılmış akşam üstü ise teslim edilmek zorunda kalınmıştı

Aksoy, sözde  “F…”nün Moğolistan’da geniş bir mevcudiyeti bulunduğunu ve ülkenin ulusal güvenliğine de tehdit oluşturduğunu iddia ederek. Bu konudaki ciddi endişe ve beklentilerin Moğolistan makamlarıyla sürekli olarak paylaşıldığını söyledi.

Yaşanan uluslararası krizden sonra Türkiye’nin diğer ülkelerin alacakları iç güvenlik tedbirlerine karışan bir ülke olmadığını açıklamak zorunda kalan Aksoy, şunları kaydetti:

“Moğolistan’da cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duymaktayız. Bu iddialar tümüyle gerçek dışıdır ve tarafımızdan reddedilmektedir

Ankara’daki Moğolistan Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılarak, yukarıdaki hususlar ifade edilmiş ve yaşanan hadisenin Moğol makamları tarafından ele alınış tarzı kuvvetle protesto edilmiştir.

***

AKP’NİN İNKAR ETTİĞİ KAÇIRMAYI HAVUZ MEDYASI SANİYE SANİYE ‘MİT OPERASYONU’ DİYE VERDİ

Olayın yaşandığı saatlerde havuz medyası ve diğer medya son dakika haberleriyle “Moğolistan’daki Fethullah Gülen cemaati okullarının genel müdürü Veysel Akçay, Ulanbatur’da yakalandı ve Türkiye’ye getirilmesi için harekete geçildi” haberleri yer almıştı. Medya olayın MİT opearasyonu olduğu özellikle vurgulamıştı. Daha sonra olay gerçekleşmeyince birçok yayın kuruluşu haberleri sildi.

 

4 YORUMLAR

 1. Allah “paketledik” deyip sevinç çığlıkları atan düzenbazları, onlara alkış tutan şarlatanları “yalancılardan” diye yazsın ve hak sahipleri haklarını helal edene kadar da o listeden silmesin.

 2. Daha lami cimi kalmis mi? Mit orada apacik suc ustu oldu. Bizim yetkililer istedikleri gibi kivirsinlar, sadece Mogolistan degil, Kosova dahil, tum dunya bunlarin eskiya yontemlerini biliyor. Orada Turk ucagi 8 saat bekleyecek, okul muduru o arada derdest edilip havaalanina getirilecek, ve suc ustu olunca hemen baslayacaklar inkara.
  Her sey apacik ortada degil mi? Baska kim var hizmet okullarina tasallut olan? Bu nasil bir cambazliktir?
  Daha kisa zanan evvel Mogolistandaki bir gazete yazari bile Turk buyukelcinin kendisine rusvet teklif ederek hizmet aleyhine yazilar yazmasini teklif ettigini ama o Mogol yazara bravo ki rusveti elinin tersiyle itip vakarli bir durus sergiledigini okumadik mi?
  Butun ulkelerde ayni ahkaksizca taktigi uyguluyorlar.
  Hani dinimizde rusvet haramdi. Yoksa sadece baskalari yapinca mi haram oluyor?
  Turkiye Cumhuriyeti devketi bu dengesizler eliyle bir kez daha kucuk dusuruldu. Devletler bunlari not eder.

 3. TR, hırsızların ve derin devlet çetniklerinin elinde haydut devlete dönüştü. Beş paralık itibarı kalmadı saygın ülkelerde…
  Eşkıyalığı da hep haysiyeti kırık ya da sakat memleketlerde yapıyor serseriler. (Bazılarında hiç problem yaşamadılar meselâ: Üç kuruş önlerine atıp ânında satın aldılar o memleketin şerefini…)
  Moğolistan halkı o kategoriye girmemek için tavır koydu. Kendi ülkelerinin yarârına yaptılar bunu… Tebrik ediyoruz…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin