‘Misafirliğe giderken kola değil, karpuz götürün’

Karpuz üretimi son yıllarda gittikçe yaygınlaşmasına rağmen üreticisi bir türlü kâr edemiyor. Kilogramı 50 kuruşa mal ettiği karpuzun toptancı halinde 30 kuruşa alınmasına isyan eden çiftçiler isyanda.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde karpuzun toptancı halinde 25-30 kuruşa alıcı bulamayan üreticinin zor durumda olduğunu belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, köylüye destek istedi.

Çiftçilerin 60-70 kuruş maliyeti olan karpuzun kilosunun 25-30 kuruştan satılamadığını, çiftçinin her geçen gün umudunu yitirmeye devam ettiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Metin, “Şu an 30 kuruşa 25 kuruşa çiftçinin karpuzu kalkmıyor. 60-65 kuruşa 70 kuruşa çiftçinin kavunu kalkmıyor. Kavun geçen sene bugünlerde 1,5 liradan aşağı değildi. Çiftçimiz karpuz fidesini 26 kuruşa 27 kuruşa alıyor. Bu vatandaş bunun içinden nasıl çıkacak şu anda 60,70 kuruş bunun maliyeti var. Bu karpuzu çiftçi 30 kuruşa satarsa bu çiftçinin yeni seneye umudu da kalmayacak. Çiftçi üretmedikçe bu ülke kalkınamaz. Bu çiftçi girdi maliyetleri olan gübrede ilaçta ve mazotta desteklenmelidir” dedi.

Karpuzun kilogram fiyatının halde 30-40 kuruşken marketlerde 2 TL’ye satılmasının çiftçiye zarar verdiğini belirten üreticiler, karpuzu hasat etmeyip tarlada parçalamaya başladı.

Biz de çiftçilerimize destek olmak amacıyla önemli bir kampanya başlatıyoruz. Misafirliğe giderken kola değil, karpuz götürün, çiftçimize destek olun. Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda karpuz üretecek çiftçi de bulamayacağız.

Bunun için siz de bir kavun-karpuz alın, çiftçiye destek olun.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin