Milenyum çocukları olarak bilinen Z Kuşağı gelecekten umutsuz!

15 yaşındaki çocukların bir sokak röportajında söyledikleri Türkiye’nin durumunu gözler önüne seriyor. Daha 15 yaşında olmalarına rağmen şimdiden gelecekleri adına endişe duyan gençler ekonomik gidişattan hiç memnun değil. Hayatlarının baharında en güzel yıllarını yaşaması gereken milenyum çocukları gelecekleri için derin kaygı duyuyor.

Türkiye’deki hayat pahalılığına dikkat çeken 15 yaşındaki bir çocuk mikrofonlara şöyle konuştu: ‘‘Her şeye zam, dolar olmuş 8 lira, çeyrek altın 900 lira dayanmış. Bizim zamanımıza kadar ne olur bilmiyorum. Biz nasıl yaşayacağız, nasıl geçineceğiz? Devlet hiçbir şeyi düşünmüyor ancak zam basıyor.’’

Ailelerinin maddi olarak durumunun iyi olduğunu belirten 15 yaşında çocuklar geleceğinden endişe ediyor. Suriyelilere iş ve para verilmesine karşılık Türklerin fakir bir hayat sürdüğünü söylüyorlar.

GELECEKTEN UMUDUNU YİTİREN GENÇLER İŞSİZLİK İLE EKONOMİK BELİRSİZLİK ARASINDA SIKIŞTI

Mikrofona konuşan başka bir çocuk ise şunları söyledi: ‘‘O Suriyelilere yapılan yardımı Türklere yapsınlar. Yunanistan’a giderken küfrede küfrede gidiyorlardı. Onları alacaklarına Azerbaycanlıları alsalardı kardeş ülke değil miyiz? Hangi sokaktan geçsek ellerinde bir nargile, bizim Türkler de burada perişan haldeler.’’

Geleceğinizi nasıl görüyorsunuz? sorusuna gençler şu şekilde cevap verdi:

‘‘Biz geleceğimizi bırakın karamsar görmeyi geleceğimizi göremiyoruz. 2020 yılında böyle ise bizim zamanımızda ne olur düşünemiyorum bile.

Şimdi bize ailemiz bakıyor ama gelecek bize ne olacak ağabey? İleride ailemiz başımızda olmayacak biz ne yapacağız o zaman. İleride biz nasıl iş bulacağız? Nasıl geçineceğiz?’’

‘‘OTOMATİK VİTES USTASI OLACAĞIM’’

Çocuklardan biri sanayiye otomatik vites arabalarının tamirini öğrenmek için girdiğini 15 yıl sonra kendi dükkanını açabilecek duruma geldikten sonra ancak geleceğini kurtaracağını söyledi.

‘‘BU DÜNYAM YANDI BARİ ÖBÜR DÜNYAM YANMASIN’’

Diğer çocuk ise gelecek adına bir beklentisi olmadığını belirterek ‘‘Hafızlık kursuna gidiyorum bari öbür dünyamı kurtarayım. Bu dünyam yandı ağabey bari öbür dünyam yanmasın’’ diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin