Facebook Türkiye’ye temsilci atamama kararı aldı: Şimdi ne olacak?

Siber Haklar Uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Facebook’un Türkiye’ye temsilci atamama kararı aldığını duyurdu.

Geçtiğimiz aylardan çıkan ve adı ‘sansür yasas’ olarak anılan Sosyal Medya Yasası kapsamında, 1 Ekim 2020 tarihi sosyal medya platformlarının Türkiye’ye temsilci atamaları için son gündü. Bunun gerçekleşmemesi halinde ise firmaların Türkiye’deki erişimlerinin kademeli olarak sansüre uğratılacağı belirtilmişti.

Yaman Akdeniz, Facebook’un bunu kabul etmediğini ve Türkiye’ye temsilci atamama kararı aldığını açıkladı. Akdeniz, “Facebook, yeni Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamama kararı aldı. Tıpış tıpış gelecekler diyenlere duyurulur.” paylaşımında bulundu.

Peki şimdi ne olacak?

Yaman Akdeniz, bu süreçte ne olacağını geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla da açıklamıştı.

“Bugün 1 Ekim 2020 ve sosyla medya platformlarının Türkiye’de yasal temsilci bulundurmaları için son gün. Bugüne kadar Twitter, Facebook, Google ve TikTok gibi dünya devleri herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Sessizlikleri devam ediyor.”

“Eğer bu sessizlik devam ederse Ekim ayı içinde BTK tarafından önce uyarılacaklar. Bu uyarıya uymazlarsa Kasım ayı içinde 10M TL idari para cezası ile karşılacaklar. Arkasından Aralık ayı içinde 30M TL daha idari para cezası verilecek.”

“Ocak 2021 içinde sosyal medya platformlarına “reklam verme” yasağı verilecek ve Türkiye’de reklam veremeyecekler veya Türkiye’den bu platformlara reklam verilemeyecek.”

“Arkasından Nisan 2021 içinde, eğer hala bu aşamada Twitter ve diğerleri Türkiye’ye gelmemiş ise platformların İnternet bant aralığı %50 oranında daraltılacak. Bu oran Mayıs 2021’de %90’a kadar çıkartılacak.”

“Peki eğer Türkiye’ye gelirlerse ne olacak? O zaman mevcut baskıcı düzenin bir parçası haline gelecekler. 5651 sayılı Kanun kapsamında (9 ve 9/A maddeleri) özellikle kişilik hakları ihlalleri ile ilgili talepleri 48 saat içinde cevaplamak zorunda kalacaklar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin