Mike Pence’den yeni Rahip Brunson açıklaması: “Serbest bırakılana kadar yaptırım uygulamaya hazırız”

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence twitter üzerinden Türkiye’de cezaevinde çıkarılıp ev hapsine alınan Rahip Brunson’la ilgili yeni bir açıklama yaptı. Pence, “Rahip serbest bırakılana kadar yaptırım uygulamaya hazırız” dedi.

Bu sabah ABD’deki Fox News televizyonuna konuşan Pence, “Brunson hakkında herhangi bir elle tutulur kanıt yok” dedi ve ekledi:

“Göreve başladığımızdan beri Başkan Trump’la birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetiyle bu konuyu doğrudan konuştuk. Bu görüşmeler ara vermeden devam ediyor.

“Bu hafta Brunson’un cezaevinden ev hapsine geçirilmesini sevinçle karşıladık. Hem Brunson ile hem de eşiyle konuştum, Brunson evine dönmek istiyor. Brunson serbest bırakılmalı ve ABD’deki evine dönmesine izin verilmeli.

“Başkan Trump’la birlikte bu konuyu hafta içinde açık bir şekilde dile getirdik. Hakikat şu ki, Pastör Brunson’un tutukluluğunu ev hapsine çevirmek yeterince iyi değil. ABD Türkiye’ye Brunson serbest kalana kadar yaptırım uygulamaya hazır.”

Pence, katıldığı televizyon programını Twitter hesabından da aynı mesajla paylaştı.

Erdooğan: Geri adım attıramazsınız

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise dün akşam Güney Afrika’da gazetecilere “Yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attıramazsınız” demişti.

Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

“ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de yargı var. Türkiye’deki yargı, Brunson hakkında, hastalığını göz önüne alarak, iyi niyetle ev hapsi yönünde karar vermiş. Yargı kararına saygı duymak yerine konuyu Türkiye’ye yaptırım meselesi haline getiriyorlar. Geldikleri noktada, 6 senatör Dışişleri Komisyonu’na Türkiye’ye yaptırım öngören bir teklifte bulunuyorlar.

“Şunu da bilmeleri lazım: Biz göbeğimizden Amerika’ya bağlı değiliz. Biz halkımızla milletimizle bugüne kadar nasıl el ele dayanışma içinde olduysak aynı şekilde yolumuza devam ederiz. ABD, bu tavrı değiştirmez ise, Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı.

“Bunlar İran’a da yaptırım uygulamadılar mı? Ne oldu, battı mı İran?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin