Memleket satılsa duymayacaksınız!

YORUM | NACİ KARADAĞ

Evet yanlış okumadınız. Başlığı herhangi bir abartma ya da manipüle etme adına atmadım. Gerçekten de öyle.

Ertuğrul Günay geçtiğimiz gün katıldığı bir TV programında “Ben, 16 Nisan referandumunda da tıpkı bu mart seçimleri gibi, haziran seçimleri gibi bir sonuç çıktığına inanıyorum” dedi.

Günay “İstanbul’un Üsküdar’ından, Eyüp’ünden, Ümraniye’sinden, Fatih’inden; Balıkesir’den, Manisa’dan, İzmir’den, Adana’dan, Mersin’den, Diyarbakır’dan, Hatay’dan, Antalya’dan ‘Hayır’ çıkmıştı. Ankara’dan da ‘Hayır’ çıkmıştı” ifadelerini kullanan eski AKP’li Günay, “Konya’dan, Kayseri’den, Trabzon’dan çıkan ‘Evet’ oylarıyla ‘Türkiye çapında evet çıktı’ denildi. Rakam açıklanmadı. Oran açıklanmadı” ifadelerini kullandı.

İşte bu “evet” çıkmayan referandum neticesinde geçilen Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ülkedeki her şey bir kişinin iki dudağı arasına bırakıldı.

Yaklaşık bir yıl önce Resmi Gazete yönetmeliğinde bir değişiklik yaptıklarını çoğu kişi fark etmemişti. Bu yönetmeliğin 8. Bendine ç diye bir madde eklediler ve karşılığına şunu yazdılar: Cumhurbaşkanlığınca Resmi Gazetede yayımlanması uygun görülen karar ve genelgeler yayımlanır.”

Türkçesi şu demek, neyin yayınlanıp yayınlanmayacağına Tayyip Erdoğan’ın paşa gönül kriterleri karar verir!

Ki uygulama aynen yapıldı. Bugüne kadar çıkarılan bin 587 Cumhurbaşkanlığı kararının sadece 800 tanesini halkın görmesini uygun buldu haşmetmeapları! Neredeyse her iki kararnameden birinden haberi oldu Türkiye’nin.

Hoş haberi olsa ne olacak değil mi?

Herkes başka havada.

CHP malum, boş işlerle uğraşıyor. HDP’nin başına, kayyım belasıyla bile uğraşmasın diye şehit annelerini sardılar, Akşener deseniz ha bugün ha yarın saraya eklemlenmek üzere…

Kim uğraşacak şimdi kararnameydi, Resmi Gazeteydi bilmem ne ile!

Yalan acayip bir şey. Usta yalancılar ise söyledikleri kadar söylemedikleri yalanlar ile de yürütürler gemilerini. Yani gerçeği gizlemek her yalancının harcı olamıyor. Büyük yalancı olmak lazım!

Bakınız bir süre önce Sözcü gazetesinde bir haber yayınlandı. Buna göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla özelleştirilmesine karar verilen Sakarya’daki Tank Palet fabrikası için 1105 sayı numarasıyla ikinci ve gizli bir kararname hazırlanıyor ve fabrikanın bu kararnameyle Katar ortaklı BMC firmasına veriliyordu. Daha önce basına da sızan ancak Resmi Gazete‘de yayımlanmadığı için resmi nitelik taşımayan ikinci kararnameyle Tank Palet Fabrikası’nın ASFAT A.Ş.’ye devredileceği, ASFAT A.Ş.’nin de ihaleye gerek olmaksızın fabrikadaki işleri yürütmesi için BMC firması ile anlaşma imzalayabileceği belirtilmişti.

Sadece bu satış işlerinin bile gizlenmesi korkunç bir suiistimale kapı açacak hüviyette.

Düşünün bununla beraber daha önce bakanlar kurulu kararı gereken kamulaştırma; özelleştirme; desteklenecek projelerin seçilmesi; vergi oranlarının, ihale kurallarının değiştirilmesi; üst düzey personel atamaları ve daha bir milyon kalem şey artık CB: kararnamesi ile yapılıyor.

Ve Cumhurbaşkanının paşa gönlüne kalmış bunun bilinip bilinmemesi.

Örneğin ülke sınırlarını değiştirecek karar alsa ve bunu yayınlamasa haberimiz olmayabilir.

Bir sonraki yazımızda size Sayın Cumhurbaşkanımızın rafine sanatçı yönünden bahsedeceğim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin