Mehmet Altan: “Bomboş dosyaya müebbet verebiliyorlar; ‘F serisi’ dedikleri dolardan 1 milyar adet var”

Yargılandığı 15 Temmuz Davası’ndan beraat eden akademisyen yazar Mehmet Altan, TV5’te Suat Toktaş’ın sunduğu ‘Düşünme Vakti’ programına katıldı. Mehmet Altan, burada yargılanmasını, cezaevi günlerini ve tahliyesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Kendisi ile birlikte abisi gazeteci Ahmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak, kapatılan Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı,Marka Pazarlama Müdürü Yakup Şimşek ile Tuğrul Özşengül’ün de yargılandığı davayı hatırlatan Altan, “Birinci Derece Mahkeme ve Bölge Mahkemesi, AYM’nin kararını yok sayarak bomboş bir dosyaya ağırlaştırılmış müebbet verebiliyor ve göreve devam ediyorlar.” dedi.

İşte Mehmet Altan’ın programdaki konuşmasından satır başları:

‘Orada bir heyet var; o heyete sizin neyle, nasıl suçlanacağınız söyleniyor’

Normalde mahkeme süreci, suçlu olup olmadığınızı ortaya çıkarır; ama öyle olmuyor. Orada bir şekilde bir heyet var. O heyete sizin neyle, nasıl suçlanacağınız söyleniyor ve onlar, o rollerini oynayarak sizi o suça mahkûm ediyorlar.

“Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, benimle ilgili 3 temel hak ve özgürlüklerimin, devlet tarafından ihlâl edildiğine karar verdi. AİHM de aynı şekilde benim hukuksuz bir şekilde tutuklandığımı, basın hürriyetimin katledildiğini ifade ediyor.”

‘Mahkeme AYM kararını yok saydı; beni çıkarmadı’

Benim mahkemem, Anayasa Mahkemesi kararını yok saydı ve beni çıkarmadılar. Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa benim davamda oldu. Oysa Anayasa’nın 153’üncü maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararı, bütün devlet kurumlarını bağlıyor.

AYM hak ihlâli kararı verdiğinde eski Adalet Bakanı Bozdağ, sabah tweet attı; ‘AYM beraat kararı veremez’ dedi. Cumhurbaşkanı Hukuk Başdanışmanı Uçum, benim serbest bırakılmamam gerektiğini söyledi. Başbakan Yıldırım, ‘AYM, dosyayı bilmiyor’ dedi.

‘Mahkeme bomboş dosyaya ağırlaştırılmış müebbet verebiliyor ve göreve devam ediyorlar’

Birinci Derece Mahkeme ve Bölge Mahkemesi, AYM’nin kararını yok sayarak bomboş bir dosyaya ağırlaştırılmış müebbet verebiliyor ve göreve devam ediyorlar. Bir iradenin nasıl çalıştığını biliyorum. Devletin içinde anayasal düzene karşı anti-hukuk bir yapı kurmaya çalışıyorlar.

Ben, İstanbul Üniversitesi’nin 30 yıllık hocasıyım. 30 bin öğrenci yetiştirmişim. Hep, ortalarda olmadığı zamanda bile hukuk üzerinden hareket etmişim, hukuka güvenmişim ve buranın, çok ağır işlese de bir devlet olduğuna kanaat getirmişim; ama kendi davamda o devletin çok ortalarda olmadığını gördüm.

“Evde bulduk, F serisi’ dedikleri dolardan 1 milyar adet var”

Bir gazete, “Gülen’in 1 doları Altan’ın evinde bulundu” diye yazdı. “F serisi” dedikleri, ABD Merkez Bankası’nın resmî rakamlarına göre 1 milyar F serisi var şu anda. ABD’de 10 gün kalırsanız, en az 25-30 tane bulursunuz.

Bu çok eski seyahatlerden kalan bir dolar. Üçte biri yırtık, bir şekilde tedavülden kalkmış; ama polis bunu, (yırtık kısmı elinin içinde kalacak şekilde) böyle tutuyor ve bunun videosunu, sanki evde 1 dolar varmış gibi yayınlıyorlar…

‘İnsanlara ne söylüyor?’ diye bakmıyorlar. Benim nerede söylediğim değil, ne söylediğim önemli.Benim, işte burada, ‘Cemaat devlete hakim olursa devlet biter’ diye yazım var.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin