MEB, Atatürk Fen Lisesi’nin kütüphanesine çöktü; adı ‘Erhan Afyoncu Kütüphanesi’ oldu

İstanbul Atatürk Fen Lisesi Mezunları Derneği (AFLİM) tarafından 2019’da yaptırılan okul kütüphanesinin ismi, ‘Erhan Afyoncu Kütüphanesi’ olarak değiştirildi. Söz konusu değişiklik için MEB’nın kütüphaneyi yaptıran derneğe görüşünü bile sormadığı öğrenildi. İktidara yakınlığıyla bilinen tarihçi Erhan Afyoncu, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü olarak görev yapıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanımız Mahmut Özer’in katılımıyla yaşayan insan hazinelerimizin isimlerinin verildiği kütüphaneler serimize, İstanbul Atatürk Fen Lisesi Erhan Afyoncu Kütüphanesi de katıldı.” denildi.

Okul mezunları ise yaşananlara tepkisini sosyal medyadan gösterdi.

Okul mezunlarından @ahmetbeyefendi isimli Twitter kullanıcısı şu paylaşımlarda bulundu:

  • İstanbul Atatürk Fen Lisesi Mezunlar Derneği (AFLİM) olarak okulumuza bir kütüphane yaptırdık ve girişinde de şu plaket duruyor. Kütüphanenin içindeki periyodik tabloda katkı veren mezunlarımızın adı da yazılı. Kütüphane 2019dan beri faal.
  • Milli Eğitim Bakanı bugün kütüphanenin tekrar açılışını yapmış ve bize hiç sormadan kütüphanenin adını “Erhan Afyoncu” koymuş. Erhan Afyoncu okulumız mezunu değil, bilim insanı hiç değil, AKP yalakası olarak tanınan, “insan hazinesi” sıfatından uzak bir şahıs.
  • Bu kütüphaneye -illâ bir “insan hazinesi” ismi verilecekse- önemli bir Türk bilim insanının, daha da doğrusu okulumuz ilk mezunlarından, kaybettiğimiz bilim insanlarından birinin adının verilmesi doğru olurdu.
  • Bir Fen Lisesi mezunu olarak @tcmeb i bu basit olayda bile ideolojik fayda sağlamaya yönelik tek taraflı kararı için protesto ediyorum. Bu kadar da düşmeyin!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin