Mardin’deki kayyımdan rahatsız olan AKP’liler Ankara’nın yolunu tuttu

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne ikinci kez kayyım atanan Vali Mustafa Yaman.

Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın ikinci kez Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanmasının AKP örgütü içinde rahatsızlığa yol açtığı iddia edildi. İldeki önde gelen bazı AKP’lilerin, Ankara’nın yolunu tuttuğu belirtildi. AKP’li bir meclis üyesi, önceki kayyım yönetimi döneminde parti içinde yükselen sesleri hatırlatarak, kayyım sürecinin uzaması durumunda parti içindeki rahatsızlıkların büyümesinden endişe ettiklerini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Yaman’ın kayyım olarak atanmasının ardından AKP’nin önde gelen kimi isimleri Ankara’nın yolunu tutarken, aralarında eski AKP İl yöneticilerinin de olduğu bir grubun Yaman’ı kentten göndermenin hesapları içinde olduğu iddia edildi. Yine AKP içinde yer alan kimi iş insanlarının da Ankara’ya gittiği ve bakanlarla görüştükleri ifade edildi.

‘Kayyım AKP’de gruplaşmalara yol açtı’

Yaman’ın kayyım olmasından rahatsız olan isimlerin başında AKP Eski İl Başkanı Nihat Eri ve çevresi bulunuyor. 31 Mart yerel seçimlerinin öncesinde AKP İl Başkanlığından istifa eden Eri ve ekibinin, Yaman’ın yeniden kayyım olarak atanmasının ardından bir kez daha çekincelerini parti genel merkezine aktardıkları öğrenildi. Eri ve ekibinin yeni parti çalışmaları sürdüren Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ekibi ile de temasta olduğu dile getiriliyor.

AKP il yöneticilerinin yanı sıra AKP’li büyükşehir belediye meclis üyeleri arasında da kayyım rahatsızlığı başlamış durumda. AKP’li meclis üyeleri belediye meclisinin toplanmasının engellenmesini kendilerine de kayyım atanması olarak değerlendirirken, isminin gizli kalmasını isteyen AKP’li bir üye, “OHAL zamanında KHK ile kayyım atandı ama şimdi hiçbir hukuki karşılığı yok. HDP yönetimi devralalı daha 4 ay olmuşken, ‘örgüte para aktarıldı’ denilmesini seçmenimize anlatamıyoruz. Vali bey çevresine topladığı kişilerle parti içinde ciddi bir gruplaşmaya sebep oldu” ifadelerini kullandı.

‘Ne Mardin’e ne de partimize yararı var’ 

Kayyım Yaman’ın ‘propaganda ekibi’ olarak anılan ve 31 Mart seçimlerinden sonra Ahmet Türk tarafından feshedilen Mardin Masa’nın kayyım tarafından yeniden aktif hale getirilmesi de AKP’li meclis üyelerini rahatsız eden konulardan. AKP’li bir Meclis üyesi, söz konusu ekibe dair, “Mardin Masa partimizin gençlerinin içinde yer aldığı bir ekip değil. Vali Bey bunları dışarıdan getirerek, kendi propagandasını yapıyor. Bunun ne Mardin halkına ne de partimize bir yararı olmadığının farkındayız” diye konuştu.

Vali Yaman’ın ilk kayyımlık dönemindeki icraatlarının Mardin’de AKP’yi üçe böldüğünü kaydeden AKP’li Meclis üyesi, şöyle devam etti:

Önceki dönem AKP’de istifalar yaşanmıştı

“Önceki dönem Vali beyin icraatları ortada. Hepimiz bundan rahatsızdık. Zaten partimiz içinde de kimi sesler yükselmiş, istifalar olmuştu. Özellikle 2,5 yıllık dönemde neredeyse bir tane büyük ihale Mardinli şirketlere verilmedi. Hepsi dışarıdan gelen şirketlere dağıtıldı. Zaten o zaman Artuklu İlçe başkanımız Murat Bayar, Artuklu ilçesinde harcandığı söylenen 600 milyonun nereye harcandığını sorarak, tepkisini dile getirmişti.

Zaten bu açıklamasının ardından baskılar yapıldı, istifa etmek zorunda kaldı. Nihat Eri de, Vali beyin icraatları ile ilgili rapor hazırladı genel merkeze götürdü. O da istifa etmek zorunda kaldı. Süleyman Bölünmez de ilk günden itibaren Vali beyin icraatlarına karşı çıkan kişiydi, Nihat Eri ile Murat Bayar’ı destekleyince o da uzaklaştı partiden. Şimdi bu kayyım süreci uzarsa durumun daha da kötü olması endişesi parti içinde yaşanıyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin