Denizde bekletilen Alan Kurdi yardım gemisinde yine intihar girişimi

Akdeniz’de hiçbir limana yanaşmasına izin verilmeyen Alman sivil toplum örgütü Sea Eye’a ait yardım gemisi Alan Kurdi’de bulunan sığınmacıların durumu kötüleşiyor.

31 Ağustos’tan beri denizde bekleyen gemideki sekiz sığınmacıdan birinin güverteden denize atlamaya çalıştığı belirtildi. Gemide daha önce de bir intihar girişimi yaşanmıştı.

Sea Eye sözcüsü Gordon Isler Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Alan Kurdi misyonunun yöneticisi bana henüz reşit olmayan bir sığınmacının intihar girişiminde bulunduğu bilgisini verdi. Malta’nın sorumluluğu üstlenmesi için mutlaka birinin yaralanması mı gerekiyor? Bu sorumsuz tutumu nasıl açıklıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Regensburg merkezli Sea Eye sözcüsü Gordon Isler, Malta’daki yetkili birimlerin bir an önce harekete geçmesi talebiyle ilgili mahkemeye dilekçe verdiklerini belirtti.

Malta’daki kurumlardan cevap bekleniyor

DW Türkçe’nin haberine göre, Alan Kurdi yardım gemisi Malta’nın yaklaşık 35 kilometre güneyinde bulunuyor. Geminin pazar akşamına kadar herhangi bir limana yanaşmasına izin verilmedi. Alan Kurdi’nin Malta’daki yetkili kurumlardan acilen cevap beklediği belirtiliyor.

Malta’daki yetkili birimlere verilen bilgilerde, söz konusu sığınmacının “Anoreksi, giderek ruhsal dengesizlik, depresyon ve saldırganlık” belirtileri gösteren 17 yaşında bir Tunuslu olduğu kaydedildi.

Gemide bir genç daha intihar girişiminde bulunmuştu. Bu genç ile birlikte dört sığınmacının da Malta’da karaya çıkmasına izin verilmişti. Alan Kurdi, 31 Ağustos’ta kapasitesinin üzerinde dolu olan bir tekneden sekizi 18 yaş altı, 13 sığınmacı kurtarmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin