Son anket; CHP ilk kez birinci parti

Avrasya Kamuoyu Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, 1-7 Eylül tarihleri arasında yaptıkları kamuoyu araştırmasında CHP’nin uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti olarak çıktığını açıkladı. Avrasya’nın anketine göre, Cumhur ittifakı hala 43-45 bandında görünüyor. MHP’nin oyları ise AKP’den aldıklarıyla birlikte yükselişte. CHP ve AKP arasındaki fark ise çok az.

Kemal Özkiraz’ın sosyal medyadan yaptığı açıklamalar şu şekildi; “AK PARTİ en başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor. İsraf ve yolsuzluk algısı, ekonomik kriz etkisi ile birleşiyor. AK Parti hiç bir adımı ile bu oy kaybını durduramıyor. Mülteci problemi de düşüşte büyük bir etken İşsizlik ise krizin en büyük sonucu olarak etkili.”

HUKUKSUZLUK ALGISI OY KAYBETTİRDİ

“İstanbul seçimlerinde yaşananlar ve haksızlık yapıldığı algısı da çok büyük kırılma meydana getirmiş. 23 Haziran seçimleri bir genel seçim olsaydı aynı tepki tüm yurtta oluşacaktı. Hukuksuzluk algısı AK Parti’nin her yerde oy kaybetmesine sebep olmuş.”

CHP, İLK KEZ ÜMİT OLDU

“CHP, yerel seçim başarısının ardından oy kullanmayan seçmeni kendisine çekiyor. ‘Oy kullanmayacağım’ diyenler normalin 3,5 puan gerisinde ve neredeyse tamamı eski ümitsiz seçmen. CHP bu grup için ilk kez ümit olmuş durumda. Merkezde tek kalan CHP, İnce’nin aldığı oyu geçiyor. Merkezde kalan ve umut olan CHP, İyi Parti’nin muhafazakâr, milliyetçi bir alanda durmasının etkisi ile İyi Parti’den de oy alıyor. CHP, AK Parti’nin doğal tabanı olan esnaflardan ve beyaz yakalı AKP seçmeninden oy alıyor (%2) ancak Babacan bu oyları alabilir.”

DAVUTOĞLU VE BABACAN FAKTÖRÜ…

“Ali Babacan ve Davutoglu’nu hesaba katmadan şu anki durumda CHP birinci parti, AK Parti 2. parti, MHP üçüncü parti, HDP dördüncü parti, İyi parti beşinci parti konumunda. CHP ile AK Parti arasındaki fark hata payının içinde olmasına rağmen bu oy oranları büyük bir değişimi gösteriyor.”

DAVUTOĞLU VE BABACAN KİMDEN OY ALIYOR?..

“Babacan kuracağı parti AK Parti’den 5-6, CHP’den 1-2 MHP’den 1, İyi partiden 2 HDP’den ise 0.5 puan kadar oy alabilir. Davutoğlu ise sadece AK Parti’den 3-4 puan kadar oy alabilir. Bu partiler ile ilgili tespitlerimiz kesin değil. Kuruluştan itibaren daha net şeyler söyleyebiliriz.”

ERDOĞAN’I ONAYLAYANLARIN ORANI YÜZDE 40

“Erdoğan’ın icraatlarını onaylayanlar ise %40 seviyesine yakın. Bu oran Cumhur ittifakı oy oranının altında. Muhalefetin doğru bir aday ile seçime katılması halinde Erdoğan’ın tekrar seçilmesi oldukça zor görünüyor.”

BİRBİRLERİNE YAKINLAR AMA BİRİNCİ PARTİ CHP

“Özet olarak CHP ve AK Parti birbirine çok yakın ama 1. parti CHP. Araştırmada kararsızlar çok yüksek. Bu kararsizlarin büyük kısmı son 2-3 seçimde AK Parti’ye oy vermiş seçmenler. Yani yeni olusumları bekliyor olmaları çok yüksek olasılık. Yeni oluşumlar doğru çıkışı yakalayabilirlerse AK Parti çok daha ciddi düşüşler yaşayabilir. Gözlemlediğime göre önümüzdeki ilk seçimlerde çok daha parçalı bir meclis oluşacak. Mevcut oy oranları ile bir erken seçim ise muhtemel görünmüyor.”

1 YORUM

  1. Bagzı insanlar inanmak istediklerine inanmak ister ancak kendilerini kandirmaktan başka birşey degildir bu gün bir anklet degil secim yapılsa chp barajı bile gecemez benson yaptiklarindan sonra kendimizi kandirmayalim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin