”Mandela’nın mirasını devam ettirmek istiyorsanız AKP ile anlaşmayı feshedin” çağrısı

HABER | TÜRKMEN TERZİ, PRETORİA Tr724

Güney Afrika’da Türkiye’nin Suriye operasyonu ve insan hakları ihlalleri protesto edildi.

Güney Afrika’da işçi sendikaları ve Komünist Parti, Türkiye’nin Suriye operasyonlarını ve 15 Temmuz hadisesinden beri devam eden insan hakları ihlallerini Pretoria’daki Türk büyükelçiliği önünde protesto etti. Güney Afrika İşçi Sendikaları Birliği COSATU, Ulusal Eğitim, Sağlık ve Müttefik İşçi Sendikası (NEHAWU), 1921’de kurulan Güney Afrika Komünist Partisi (SACP), 1910’da kurulan ve halihazırda iktidar partisi olan Afrika Ulusal Kongresi (ANC), Swaziland Dayanışma Network’ü ve sol partilerin gençlik kolları  üyeleri ilkönce öğle saatlerinde Amerika’nın Küba blokajını protesto etti. Siyasi partilerin ve sendikaların üyeleri daha sonra Türk Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Mandela’nın partisinin AKP ile anlaşma imzalaması Güney Afrika’da büyük eleştiri aldı

Protestocular ismi Nelson Mandela ile özdeşlemiş iktidardaki ANC’nin, AK Parti ile geçtiğimiz Ağustos ayın başında imzaladığı iş birliği protokolü ve mutabakat zaptının feshedilmesi çağrısı yapıldı. Sendika liderleri, “AKP ile ANC mutabakatini feshet”, “Abdullah Öcalan’ı serbest bırak” yazılı pankartları taşıdılar.

Swaziland’taki krallık yönetimini eleştirdiği için uzun yıllardır Güney Afrika’da sürgünde yaşayan, Swaziland Dayanışma Network’ü üyesi Lucky Lukhele protestolar sonrası TR724’e yaptığı açıklamalarda bulundu. Lukhele, “Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti tarafından insanlık dışı ve barbar vahşetlere maruz kalan Türk halkıyla dayanışmamızda tarihi bir gündü. İktidar partisi ve bir çok sendika protestolara katılarak insan hakları ihlallerine karşı seslerini yükseltti” dedi. Sadece Swaziland halkı değil, dünyada ezilen bütün halklara karşı dayaşınma içinde bulunduklarını anlatan Lukhele sözlerine şöyle devam etti, “ANC, AK Parti ile imzaladığı anlaşmayı iptal etmeli, ANC Türkiye’deki iktidar partisi ile hiç bir tarihi bağa sahip değildir. ANC’nin Uluslararası İlişkiler Alt Komitesi ve Ulusal İcra Komitesi, Erdoğan’ın partisi ile imzalanan MOU hakkında hiçbir şey bilmiyor” yorumunda bulundu.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve ANC Genel Sekreteri Ace Magashule arasından Ankara’da imzalanan işbirliği anlaşması Güney Afrika’daki aktivistler, gazeteci ve yazarlardan da büyük tepki aldı. ANC Ulusal sözcüsü Pule Mabe’nin resmi bildiride AKP’ye “kardeş parti” demesi, Erdoğan’ın “Kürtleri ve muhaliflerini benzeri görülmemiş şekilde cezalandırdığı” gerekçesi ile, medyada çıkan haberlerde sert dille eleştirildi. Güney Afrika’nın en büyük media grubu İndependent’de yayınlanan haberde, “ANC’nin Ulusal İcra Komitesi ve Uluslararası İlişkiler Alt Komitesi’nin kıdemli üyelerinin, AKP ile bir MOU imzalanacağının parti içinde yeterince tartışılmadığını ve anlaşmanın, insan hakları merkezli bir dış politika benimseyen Güney Afrika’nın uluslararası siyasetine ters düştüğünü ifade ettikleri” yer aldı.

Pretoria’daki Türkiye protestoları, Cevdet Yılmaz’ın geniş bir heyetle Güney Afrika’da olduğu haftada gerçekleşti. Yılmaz, hafta başında ANC merkezini ziyaret etti ve TİKA, Yunus Emre, Maarif gibi kurumların temsilcileri ile biraraya geldi.

“Erdoğan Suriye’den çıkmalı ve 15 Temmuz’dan beri tutuklananlar serbest bırakılmalı”

Lucky Lukhele, Erdoğan’ın, Suriye’yi emperyalist planlarla istila ettiğini, bu yüzden yerli halkın Türkiye’nin Suriye’den çıkmasını istediğini, ve aynı zamanda, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan tüm masum insanların serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Swaziland kökenli aktivist, “Erdoğan rejimi bütün akademisyenleri, memurları ve öğretmenleri koşulsuz serbest bırakmalı ve aranan şahıs bulunamayınca aile üyelerini tutuklamaya son vermeli, hamile, hasta kadınları tutuklamamalı” çağrısında bulundu. Lukhele, “Erdoğan uluslararası bir teröristtir” dedi.

235 bin üyesi ile Güney Afrika’nın en büyük kamu sektörü sendikası NEHAWU sözcüsü TR724’e yaptığı açıklamada, “ Nehawu tereddütsüz bir şekilde Kürtlerin haklarını savunmak ve Türkiye’nin Kürtlere karşı agresif tutumuna karşı Türk büyükelçiliği önünde bir gösteri düzenlemiştir. NEHAWU olarak ANC’nin Türk Başkan Erdoğan’ın AK Partisi ile MOU imzalamasından çok derin bir endişe duyuyoruz. AK Parti, ANC’ye taban tabana zıt bir partidir. NEHAWU olarak görüşümüz, Türkiye’den hiç bir ödül kabul etmemiş Madiba’nın (Nelson Mandela’nın) mirasını devam ettirmek için, ANC’nin anlaşmayı (AKP ile) feshetmesidir”.

Yaklaşık 2 milyon üyesi olan COSATU, protestoyu “Türkiye’nin Suriye’nin Kuzey Doğu bölgesinden çekilmesi için Türk büyükelçiliği önünde gösteri düzenlenecektir” mesajı ile web sayfasından ve Twitter’dan duyurdu. COSATU, “Kuzey Doğu Suriye’deki Kürt halkının durumun her geçen gün daha da kötüleşmeye devam ettiğini ciddi bir hayal kırıklığı ile not alıyoruz” cümleleri ile Ankara’nın operasyonları sosyal medyadan eleştirildi. Swaziland ve Zimbabwe Komünist partileri üyeleri de Türkiye’nin Suriye operayonlarını protesto ederken, Güney Afrika Komünist Partisi Cape Town şehrindeki Türk konsolosluğu önünde de protesto düzenledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin