Mahkemeden, ‘diplomasız’ demek ‘iftira değil’ kararı

Ulusal Parti Genel Başkanı ve ve Türk Solu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı “iftira” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat kararı çıktı.

İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz sanık Gökçe Fırat Çulhaoğlu ile avukatı hazır bulundu. Müştekiler AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile noter Emine Seven’i ise avukatları temsil etti.

Duruşmada, davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu belirten cumhuriyet savcısı, mütalaasını kısaca okudu.

SAVCI 7 YIL HAPİS İSTEDİ

Duruşmada, Çulhaoğlu’nun “iftira” suçundan 7 yıl hapisle cezalandırılmasını talep edilen savcılık mütalaasına karşı beyanı sorulan müdahiller Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Seven’in avukatları, mütalaaya katıldıklarını ve şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Karar verileceği belirtilerek son savunması sorulan sanık Çulhaoğlu ise hazırladığı yazılı savunmayı okudu.

Davanın, Cumhurbaşkanı’nın diplomasıyla ilgili bir dava değil, noterlik işlemi hakkında bir dava olduğunu savunan Çulhaoğlu, “2016 yılında savcılığa suç duyurusunda bulundum. Verdiğim ifademde, ‘noterlik işlemiyle ilgili bazı eksiklikler olduğunu, bunun şüphe yarattığını ve evrakın incelenmesi gerektiğini’ söyledim. Ben bu işlemden dolayı kimseyi suçlamıyorum, sadece işlemin aydınlatılmasını istiyorum.” diyerek beraatini istedi.

MAHKEME BERAATİNE HÜKMETTİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun, üzerine atılı “suç uydurma” suçundan suçun yasal unsurları oluşmadığı ve “iftira” suçundan ise buna ilişkin özel kasıt bulunmadığı gerekçeleriyle beraatine hükmetti.

Mahkeme, şikayetçi Emine Seven’in, “hedef gösterilme” şikayetiyle ilgili herhangi bir soruşturma yürütülmediğini, bu yönde verilmiş bir karar olmadığı ve bu hususların iddianameye konu edilmediğini hatırlatarak, bu şikâyete ilişkin suç duyurusunda bulunma konusunda müdahil Emine Seven’in muhtariyetine (şikâyette bulunabileceği) yönelik karar da aldı.

Duruşma sonrası twitter hesabından paylaşımda bulunan Çulhaoğlu, ‘‘Diploma davamda karar çıktı: Beraat… Mahkeme, iftira atmadığıma hükmetti. Gerçekler eninde sonunda açığa çıkar, bunu kimse unutmasın. Hakikat ve adalet kazansın!’’ ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin