Kuzey Kore savaşın işaret fişeğini verdi: Büyük ve önemli bir olay için hazır olun!

Kuzey Kore yönetimi, ülkeyi ziyaret eden yabancı gazetecilere, “büyük ve önemli bir olay” için hazır olmalarını istedi. Kuzey Kore’nin başkenti Pyonyang’da, Kuzey Kore’nin ulusal günü olan 15 Nisan’da gerçekleşecek “Güneş Günü” adı verilen en büyük ulusal günleri ve ülkenin kurucu başkanı Kim Il-sung’un 105’inci yıldönümü dolayısıyla yaklaşık 200 yabancı gazeteci bulunuyor.

Japonya: Kuzey Kore’nin elinde sarin gazı olabilir

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore’nin elinde sarin gazı olabileceğini söyledi.Şinzo Abe Japonya Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Kuzey Kore’nin elinde şu anda sarin gazlı başlık takılabilecek füzeler bulunması ihtimali var” dedi.

Tokyo Metrosu’nda 1995’te bir tarikatın düzenlediği sarin gazı saldırısı sonucu 12 kişi ölmüştü. Saldırı nedeniyle binlerce kişi de hastalanmıştı.

‘Güneşin günü’nde deneme kaygısı

Öte yandan, Kuzey Kore Devlet Televizyonu ülkenin lideri Kim Jong-un’un özel güçlerin yaptığı tatbikatı izlediğini duyurdu. Haberde Kim Jong-un’un, “özel kuvvetler düşman hedeflerini acımasızca havaya uçururken gülümsediği” belirtildi.Kuzey Kore, Cumartesi günü ülkenin kurucusu Kim il Sung’un 105’inci doğum gününü kutlayacak.
Kim Jong-un’un dedesi Kim il Sung’un “Güneşin Günü” diye adlandırdığı doğum günü, ülkenin en önemli ulusal bayramlarından biri.

Geçmişte bu ulusal bayramda füze denemeleri yapmıştı.

Kuzey Kore bu yıl da sonuncusu 5 Nisan’da olmak üzere birkaç füze denemesi yaptı. Son nükleer denemeyi ise geçen yıl 9 Eylül’de gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’yi nükleer silah denemelerinden vazgeçmesi için uyarması ve ardından yaşanan gerginlikler tırmanarak devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin lideri Xi Jinping arasında geçen telefon görüşmesinde ise Trump, ”Çin liderinden Kuzey Kore’nin tehditleriyle ilgili çok güzel telefon aldım” dedi. Trump, Çin liderine Kuzey Kore’ye iletmesi için, nükleer silah denemelerinden kesin olarak vazgeçmesi mesajını ilettiği bildirildi. Xi Jinping ise Kuzey Kore’nin nükleer silah denemelerini sona erdirmek için barışçıl bir çözüm bulunmasını ve bu konuda ABD ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu belirtti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin