Fehmi Koru’ya göre, Abdullah Gül referandumda ne karar verecek?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün referandum kararına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Saray’da düzenlenen ‘evet’ programına katılmayan en son da  Kayseri’deki mitinge gelmeyen Gül’e yakın isimlerden Fehmi Koru, Gül’ün başkanlık düzenlemesinde “Hayır” diyeceği imasında bulundu.

Koru, blogunda yer verdiği yazıda şu ifadeleri kullandı:

Anayasa değişikliği konusunda tavrımız.Benim karşı çıktığım anayasa değişikliğini Şükrü Karatepe güçlü biçimde savunuyor.. Abdullah Gül de sessiz…Merak eden, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı iken yaptığı konuya ilişkin açıklamalarını arar, bulur ve görüşünü öğrenir…Farklılıklarımız doğru yorumlansa ya!

Gül ne demişti?

Gül, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada Erdoğan’ın “Türk tipi başkanlık” dediği modele ilişkin “”Türk tipi bir başkanlık sistemi olmaması gerekir. Bir başkanlık sistemi olacaksa ABD’de olduğu gibi gerçekten kuvvetler ayrılığının açık seçik sarih bir şekilde yazıldığı, her şeyin çok iyi tarif edildiği gelişmiş demokrasilerde hukukun üstünlüğüne dayalı şekilde olursa şüphesiz o da demokratik bir sistemdir” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin