Kumpas kime yaradı!

HABER YORUM | YUSUF DERELİ

Sözcü Yazarı Rahmi Turan’ın geçtiğimiz hafta gündeme taşıdığı ‘Saray’daki CHP’li’ iddiası Türkiye’de siyasetin gündemini de bir anda değiştirdi. Saray ve Muharrem İnce, kumpasın CHP Genel Merkezi kaynaklı olduğunu ve parti içi muhalefeti bitirmek için tezgahlandığını savunuyor. CHP Genel Merkezi ise kumpasın ‘Saray’ kaynaklı olduğu iddiasında. Amaç ise anamuhalefet partisini dizayn etmek! Görüşme olsun ya da olmasın; ortada bir kumpas olduğu ve bunun sadece Saray’a yaradığı bir gerçek…

Tartışma Sözcü Gazetesi Yazarı Rahmi Turan’ın 20 Kasım tarihli yazısında, bir CHP’linin 9 Kasım’da Saray’a giderek CHP genel başkanlığı için görüştüğünü iddia etmesiyle başladı. Kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine Turan, ‘sağlam’ kaynağının söz konusu ismi Muharrem İnce olarak açıkladığını duyurdu. Turan’ın ‘sağlam’ dediği kaynak ise Saray’a yakınlığıyla bilinen gazeteci Talat Atilla’ydı. Talat Atilla ise kendi kaynağını ‘bir CHP’li’ olarak açıkladı, isim vermedi. Ancak bu ‘gizli’ görüşme iddiası hem Recep Tayyip Erdoğan hem de Muharrem İnce tarafından kesin bir dille yalanlandı.

MUHTEMEL SENARYOLAR: KUMPAS OLDUĞU KESİN

Öncelikle ortada bir kumpas olduğu kesin. Görüşme yapılmış ve Erdoğan gerçekten 9 Kasım’da bir CHP’liyi Saray’ında ağırlayarak, “CHP’nin başına sen geçmelisin!” demişse skandal. Bu bir cumhurbaşkanının başka bir siyasi partiyi dizaynı olarak kabul edilir ve kumpastır. Eğer görüşme gerçekleşmemişse ortada yine CHP’yi karıştırmak için hazırlanmış akıllıca bir kumpas var demektir. Ve Rahmi Turan, olmayan bir görüşmeyi ‘yüzde 100’ doğru gibi yazarak kumpasa alet olmuştur.

SENARYO 1: KUMPASI CHP GENEL MERKEZİ KURDU

Gelinen noktada Saray ve Muharrem İnce, kumpasın CHP Genel Merkezi kaynaklı olduğunu savunuyor. Dün kameralar karşısına geçen Muharrem İnce’nin hedefinde partisinin genel merkezi vardı. Kendisiyle ilgili dedikoduların CHP Genel Merkezi’nde üretildiğini söyleyen İnce, “Beni yıpratmak için harcadıkları enerjiyi AKP’ye harcasalar emin olun iktidar olurlar.” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da çağrıda bulunan İnce, “‘Saray kumpası’ deyip bu işin içinden çıkamazsınız. Sayın Kılıçdaroğlu ismi biliyorsa açıklamalıdır.” diye konuştu. İnce’nin Saray’ı aklayan ifadeler kullanması dikkat çekiciydi.

SENARYO 2: KUMPASI SARAY HAZIRLADI

CHP Genel Merkezi ise kumpasın Saray ‘menşeili’ olduğunu iddia ediyor. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, önceki günkü açıklamasında, “Bu operasyonun amaçı gayet açıktır. Amaç CHP’de karışıklık çıkarmak, kumpas kurmaktır. Operasyon Saray menşeilidir.” demişti. Kemal Kılıçdaroğlu da iddia ilk ortaya atıldığında ‘görüşmeden haberinin olduğunu’ söylemişti. Ancak gelinen noktada, Kılıçdaroğlu’na yanlış bir ‘istihbarat’ gittiği görülüyor. Zira görüşmenin gerçekleşmemiş olma ihtimali çok yüksek. O halde Kılıçdaroğlu’na yanlış bilgi kim tarafından getirildi?

SENARYO 3: TEK KAZANAN SARAY

Bir başka senaryo ise şu; CHP’yi karıştırmak isteyen Saray, Kemal Kılıçdaroğlu ve ‘kullanışlı’ gazetecilerin kulağına 9 Kasım’da gizli bir görüşme yapıldığını fısıldadı. Ardından iddia gazeteci Rahmi Turan tarafından ‘sorgulanmaksızın’ gündeme getirildi. Kılıçdaroğlu da benzer bir haberi daha önce duyduğu için ‘haberim var’ dedi. Fakat olmayan görüşme hem Saray, hem de Muharrem İnce tarafından net ve kesin bir dille yayanladı. Rahmi Turan özür diledi. Muharrem İnce, Genel Merkezi hedef aldı. CHP’nin içi tam anlamıyla karışmış oldu. Saray ise ‘mağdur’ duruma düştü! Özetle kumpasın tek kazananı Saray oldu!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin