Kriz Saray’a dayandı: 25 araçlık ihaleye kimse katılmadı

Cumhurbaşkanlığının 25 otomobil kiralamak için açtığı ihaleye teklif gelmediği ortaya çıktı. İhalenin talep yokluğundan iptal edilmesi ekonomik krizin etkilerinin saraya kadar ulaştığı yorumlarına sebep oldu.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı 6’sı yabancı lüks araç olmak üzere toplam 25 otomobili şoförleriyle birlikte kiralamak için ihale açtı. 31 Mayıs 2019 tarihinde açılan ihalenin son teklif verme tarihi 1 Temmuz 2019 idi.

Çakırözer: Adrese teslim kapalı ihale ile mi olacak?

Ancak 2 ay boyunca ilanda kalan ihaleye tek bir teklif bile gelmedi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 1 Ağustos 2019’dan itibaren 3 yıl boyunca kullanılması planlanan araçlara teklif gelmemesi üzerine ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ihalenin iptalinin Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin en açık göstergesi olduğunu belirtirken, “Kriz sarayın bile kapısına dayanmıştır” dedi. Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a iptal kararının ardından yeni ve piyasaya kapalı bir ihale ile işin ‘adrese teslim edilip edilmeyeceğini’ sordu.

İhale şartnamesinde neler var?

Yabancı menşeli araçların 180 bin, yerli menşeli araçların ise 110 bin kilometreyi geçmemiş ve en az 2017 model olması gerektiği belirtilen şartnamede, ihale bedeline sürücülere her yıl verilecek bir takım elbise, gömlek kravat ve ayakkabı ile asgari ücretin yüzde 39 üzerinde ödenecek ücretin de dahil olduğu, sürücülere ayrıca aylık 130 lira yol ve 130 lira da yemek parası ödeneceği belirtildi. Şoförleriyle birlikte 7/24 aralıksız hizmet verecek kiralık araçların arka ve yan camlarında perde olması gerektiği de şartnameye özellikle yazıldı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin