Eşi hapiste olan 75 yaşındaki kadını evinden atıyorlar

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Gürbüz Dönmez, yeni bir zulümle karşı karşıya. Hala cezaevinde tutulan ve İzmir’de ‘Paşa’ lakabıyla tanınan 80 yaşındaki Dönmez’in 75 yaşındaki eşi Ayniyet Dönmez bugün oturduğu evden zorla çıkarılacak.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı bilgilere göre zulmün ardında ilginç bir ‘gerekçe’ var.

80 yaşındaki Gürbüz Dönmez, zamanında AKP’lilerin tavsiyesi ile eşine haber vermeden oturduğu evi ‘kayd-ı hayat şartı’ ile bir eğitim vakfına bağışladı. Yani çocukları olmayan çiftin, hayatta oldukları sürece kanunen evde oturma hakları bulunuyor.

Buna rağmen İzmir Karabağlar Kaymakamlığı, Ayniyet Dönmez’den evi 5 gün içerisinde boşaltmasını istedi. Gerekçe olarak Ayniyet Hanım’a “AKP’lilerin tavsiyesi ile eşinin evi KHK ile kapatılan bir eğitim vakfına bağışlaması” gösterildi. Ayniyet Dönmez’e verilen süre bugün doluyor.

Samanyolu Haber’de yer alan bilgilere göre, 75 yaşındaki Ayniyet Dönmez’in ciddi sağlık sorunları var. Kalp hastası olan Dönmez’in şikayetleri evden tahliye kararından sonra daha da arttı.

 

Aslında Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2 ay önce ‘Anayasal’ bir hak olarak hayatının sonuna kadar oturması gereken evin tahliye edilmesi için tebligat göndermişti. Karabağlar Kaymakamlığı o zaman kanunsuz olduğu gerekçesiyle tebligatı işleme koymamıştı. Ancak her ne olduysa kaymakamlığın kararı 2 ay sonra değişti.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin