Kovmak babasından miras!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

İlhan Cavcav, Gençlerbirliği’nin efsane başkanı olarak Türk futbol tarihine geçti. Tam 39 yıl Ankara kulübünün başkanlığını yapan İlhan Cavcav görevi sırasında yüzlerce oyuncu transfer ettiği gibi yine onlarca teknik adamın görevine son verdi. Türk futbolunda teknik adam kovma rekorunu elinde bulunduran İlhan Cavcav’ın vefatından sonra kulüp başkanlığı koltuğuna oturan oğlu Murat Cavcav, teknik adam kovmada babasının izinden gidiyor.

22 Ocak 2017’de 81 yaşında hayatını kaybeden Gençlerbirliği’nin efsane başkanı İlhan Cavcav, başkanlık yaptığı 39 yıl boyunca 7 cumhurbaşkanı, 18 başbakan değişti. Fenerbahçe ve Galatasaray’da 10, Beşiktaş’ta 8, Trabzonspor’da 14 başkan görev yaptı. Türk futbolunun ‘istikrar abidesi’ oldu. 39 yıllık başkanlığı boyunca sayısız futbolcu yetiştirdi. Afrika pazarını Türkiye’de ilk keşfeden isimdi. Adı sanı duyulmamış oyuncuları parlatıp, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a astronomik ücretlerle sattı.

İlhan Cavcav başkanlığı döneminde 42 değişik teknik adamla çalıştı. Bu süreçte 56 kez teknik adam değişikliği yaşadı. Başkanlıkta istikrarı yakalayan İlhan Cavcav, teknik adamlarda istikrarı bir türlü yakalayamadı. Öyle ki bazı hocalar sadece birkaç maç görev yaptı. 1987-88 sezonunda Hüsnü Macurni, ikinci döneminde Yılmaz Vural ve geçen sezon Mehmet Özdilek sonrasında göreve getirilen Mustafa Kaplan sadece 1 maç takımın başında sahaya çıktı. Efsane başkan İlhan Cavcav’ın ardından 18 Şubat 2017’de Gençlerbirliği başkanlığına bir başka Cavcav oğul Murat seçildi. Murat Cavcav da teknik direktör değişikliğinde babasının yolunu izliyor. Başkanlığında 5 farklı isimle çalışan oğul Cavcav, 6.cı teknik direktör olarak Hamza Hamzaoğlu ile anlaştı.

Babası Gençlerbirliği’ni Süper Lig’in istikrarlı takımlarından biri hali getirmişti. Gençlerbirliği aynı zamanda borcu olmayan nadir takımlardan biri olmuştu. Oğul Cavcav’ın başkanlıkta nasıl bir performans göstereceği merak konusuydu. Bazı soruların cevabını almak için fazla beklememize gerek kalmadı. Bunların başında teknik adam değişikliği vardı. 18 Şubat 2017’de Gençlerbirliği başkanı olan Murat Cavcav, bugüne kadar 5 farklı isimle çalıştı. Oğul Cavcav bu isimlerin hepsini görevden aldı. Başkanlık koltuğuna oturduğu tarihte mevcut teknik adam Ümit Özat ile devam kararı alan Murat Cavcav, 31 Ağustos 2017’de Özat ile yolları ayırdı. Murat Cavcav, ardından 5 Eylül-20 Kasım 2017 tarihleri arasında Mesut Bakkal çalıştı. Bakkal’ı da görevden alan Murat Cavcav, 22 Kasım 2017’de yeniden Ümit Özat ile anlaşma sağladı. Ancak ikinci Özat dönemi 18 Mayıs 2018’de kapandı.

Ümit Özat’ın görevine de son veren Oğul Cavcav, 4 Temmuz 2018’de Erkan Sözeri’yi takımın başına getirdi. Sözeri de 5 Mart 2019’da Gençlerbirliği’nden ayrıldı. Erkan Sözeri’den sonra Murat Cavcav takımı İbrahim Üzülmez’e teslim etti. Genç teknik adam Başkent ekibinde 7 Mart 2019-30 Mayıs 2019 tarihleri arasında görev yaptı. Üzülmez’le de anlaşamayan oğul Cavcav, bu sefer Beştepe’nin ve özellikle baba İlhan Cavcav’ın “nöbetçi teknik adamı’’ Mustafa Kaplan ile el sıkıştı. 18 Haziran 2019’da işbaşı yapan deneyimli çalıştırıcı, da 29 Ekim 2019’da Murat Cavcav tarafından görevden alındı.

Mustafa Kaplan’ın da gönderilmesi sonrası koltuğun yeni sahibi 1 Kasım’da Hamza Hamzaoğlu oldu. Akhisarspor’da çıkış yakalayıp, Galatasaray’ı şampiyonluğa taşıyan Hamza Hamzaoğlu’nun Gençlerbirliği günleri ne kadar sürecek bunu kestirmek oldukça zor.

Murat Cavcav başkanlığındaki teknik adamlar

Ümit Özat         18 Şubat 2017- 31 Ağustos 2017
Mesut Bakkal     5 Eylül 2017- 20 Kasım 2017
Ümit Özat         22 Kasım 2017-18 Mayıs 2018
Erkan Sözeri     4 Temmuz 2018-5 Mart 2019
İbrahim Üzülmez     7 Mart 2019-30 Mayıs 2019
Mustafa Kaplan     18 Haziran 2019-29 Ekim 2019

Hamza Hamzaoğlu     1 Kasım 2019 – ?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin