Koronavirüs’te vaka sayısı artıyor, İngiltere’de ilk ölüm

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 300’ü geçti. Resmi rakamlara göre vaka sayısı ise 100 bine dayandı. Türkiye’de de virüsün görüldüğüne yönelik iddialar var ancak şu ana kadar açıklanan bir ölüm olayı yaşanmadı.

Çin’deki koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 3 bin 42 olarak açıklanırken, 1 gün içerisinde 30 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İngiltere’de 1 kişinin perşembe günü koronavirüsten öldüğü açıklandı. Ülkede vaka sayısı 30 artarak 115 olurken. Fransa’da koronavirüs vakaları Ulusal Meclis’e de sıçradı. Fransız bir milletvekili ve mecliste çalışan bir işçinin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı bildirildi.

Avustralya’da müzisyen ve besteci Brett Dean yeni tip koronavirüs teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Dean 58 yaşında ve ülkede tanınan bir müzisyen. Avustralya’da vaka sayısı 50’a yükselmiş, koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetmişti.

İTALYA’DA 148 KİŞİ VİRÜSE YAKALANDI

İtalya’da, yeni tip koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 41 kişi artarak 148’e çıktı. Ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 3 bin 296, ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde koronavirüs bulaşanların toplam sayısının ise 3 bin 858 olduğunu belirtildi. İyileşenlerin sayısı ise 138 kişi artarak 414’e ulaştı.

NATO’nun Belçika’nın Mons kentindeki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı’nda (SHAPE) çalışan bir kişi ve ailesinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edildi. NATO yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Covid-19, Belçika dışına seyahat eden 3 kişide görüldü. Bir karargah çalışanı ile ailesi olan bu kişiler, SHAPE’e giriş yapmadan karantinaya alındı.

KABE ZİYARETE KAPATILDI

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hem yabancı ülkelerden gelecekler hem de kendi vatandaşları için umre ziyaretlerini askıya alan Suudi Arabistan’da Kabe’de ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı. Normalde binlerce hacı adayının bulunduğu tavaf alanı bomboş kaldı. Suudi Arabistan’da yaşayan bir Türk vatandaşı Kabe’nin orta kesminin kapandığını akşam namazına sadece ikinci katta izin verildiğini ifade etti. Ayrıca çalışmalar sonrası çalışan işçilerin de tavaf alanından çıkarıldığını söyledi. Yeni tip koronavirüs tespit edilen kişi sayısı Lübnan ve Umman’da 16’ya, Suudi Arabistan’da 5’e, Mısır’da ise 3’e yükseldi.

CUMA NAMAZLARI 10 DAKİKAYI GEÇMESİN

Covid-19 salgınının sıçradığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde cuma namazları 10 dakika ile sınırlandırıldı. İslami İşler ve Bağışlar Genel Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, imamların Kur’an’dan sadece kısa iki ayet okutarak namazı 10 dakikada bitirmesi istendi. İmamların ayrıca, kendilerine iletilen kısa hutbe metninin dışına çıkmamaları uyarısında bulunuldu.

TÜRKİYE’DE SÖYLENTİ ÇIKARANLARA SORUŞTURMA

Sivas Valisi Salih Ayhan, kentte yeni tip koronavirüse (Covid-19) rastlandığı yönünde söylenti çıkaranlar hakkında adli soruşturma başlatılacağını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Singapur’da Covid-19 tanısı konan yolcunun bulunduğu uçağın yolcusuz döndüğünü, mürettebatın 14 gün gözetim altında olacağını bildirdi.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Filistin Sağlık Bakanlığı, bir otelin çalışanlarında koronavirüs şüphesiyle işgal altındaki Batı Şeria’da olağanüstü hal ilan etti. Bosna Hersek Sağlık Bakanlığı, ülkede bir kişide koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Vakaya Sırp Cumhuriyeti’nde rastlandığı bildirildi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Japonya ziyareti koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Kaliforniya’da Covid-19 nedeniyle ilk ölümün bildirilmesinin ardından Vali Gavin Newsom eyalet genelinde acil durum ilan edildiğini duyurdu.

13 OKUL KAPATILDI

Birleşmiş Milletler, Covid-19 salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgını nedeniyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin