Erdoğan: Batı ikiyüzlü, Yunanistan’a hemen 700 milyon Euro verdiler

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib ateşkesi sonrası ilk kez konuştu. Rusya dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, mültecilerle ilgili Batı’nın ‘iki yüzlü’ davrandığını savundu. Erdoğan, “Batı maalesef çok yüzlü. Yunanistan’a hemen anında 700 milyon avro söz verdiler; “350’sini hemen gönderelim, 350’sini de sonra gönderelim.” dediler. Bırakın 700 milyon avroyu, Şansölye bize 25 milyon avrodan bahsetti ama ondan da maalesef henüz bir ses çıkmadı.” ifadelerini kullandı.

KAPILARI AÇTIK, O İŞ BİTTİ!

‘Açık kapı’ politikasının devam edip etmeyeceğiyle ilgili bir soruya ise şöyle cevap verdi: “Her şeyden önce bizim Yunanistan tarafı ile bu süreçte “Açık kapı artık kapalı mı?” bunu tartışacak zamanımız yok, o iş bitti. Biz kapıları açtık şu anda. Mülteciler gidebildiği kadar gidecek biz bunları zorla ülkemizden de çıkartmıyoruz. Kendi arzularıyla kendi istekleriyle bu insanlar çıkıyorlar. Ama tabi Yunanistan bunlara zulmediyor. Takip ettiğim kadarıyla, en son 5 tane vaka vardı öldürdükleri. Tüm bunların yanında tabi şişleyerek batırdıkları botlar da bunların yine çok gaddar yaklaşımlarıdır.”

AMACIMIZ ATEŞKES SAĞLAMAKTI, ELDE ETTİK

İdlib zirvesine ilişkin açıklamalarda da bulunan Erdoğan, “Buraya gelirken amacımız ateşkes sağlamaktı. Hamdolsun bunu temin ettik. Tabi rejimin olası ihlal ve saldırılarına karşı da her an teyakkuz halinde olacağız. Toplamda 12 gözlem noktası var. Tabi bu gözlem noktaları bizim için çok çok önemli. 12 gözlem noktasının dışında tabi aşağıda da gözlem önem ifade ediyor. Bu durumların hepsi de aynen şu andaki durum gibi korunacaktır. Şu anda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin