KONDA: AKP’nin çekirdek seçmeni yüzde 27’lere düştü

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır

KONDA araştırma şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Ali Babacan’ın AKP’den istifasının ardından yaşanması muhtemel siyasi süreci değerlendirdi. Ağırdır, AKP’nin çekirdek seçmeninin yüzde 38’den yüzde 27’lere düştüğünü söyleyerek, “Çözülme yaşayan seçmenin 4-5 puanlık bir kısmı tepkisini sandığa gitmeyerek gösterdi.” dedi.

Independent Türkçe’nin haberine göre Ağırdır, iktidarla muhalefet arasında yüzde 51-49’luk bir denge oluştuğunu belirterek, Babacan’ın partisinin yüzde 2’lik bir karşılığı olsa bile dengenin değişeceğini söyledi.

Ağırdır, son araştırmalarında partilerin küçük oy değişiklikleri yaşadığını ama bu değişikliklerin siyasete etkisinin çok büyük olacağını ifade ederken, AKP’nin düşüş eğiliminde olduğunu ve geri dönüşün zorluğuna dikkat çekti.

AKP felç oldu, lideri bir aygıta dönüştü

Kararsız seçmenin yüzde 40’lara ulaştığını ve çoğunluğunun eski AKP seçmenlerinden oluştuğunu savunan Ağırdır, AKP’nin felç olduğunu ve liderinin iktidarını sürdürmek için bir aygıta dönüştüğünü ifade etti.

Bekir Ağırdır’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Yeni kurulacak partiler öyle hedeflemeseler de, şimdiye kadar verdikleri imaj ve toplumun onları konumladıkları yer itibariyle öncelikle AK Parti’den oy alacaklarını söyleyebiliriz. Çünkü, AK Parti’de bir çözülme var. Bir zamanlar AK Parti tek başına yüzde 52’leri, 53’leri görebilen bir partiyken, bu oranın yüzde 38’i, kafasına tabanca dayasan partisini değiştirmeyecek olan çekirdek seçmendi. Yüzde 38’in üzerine yüzde 13-14 civarında sempatizan seçmen oy verirdi. AK Parti, sempatizan seçmeni ciddi bir biçimde kaybetti.”

“AK Parti için vahim olan çekirdek seçmen sayısında yaşadığı kayıp. Yüz kişiden 38’i kendini çekirdek seçmen kategorisinde değerlendirirken, şimdilerde 27 kişi bu tanımı yapıyor. Çözülme yaşayan seçmenin 4-5 puanlık bir kısmı tepkisini sandığa gitmeyerek gösterdi. Kalan kısmı ise muhalefet yerine, iktidar blokunda yer alan MHP’ye oy verdi. Çekirdek, sempatizan, gri alan…”

AKP tabanı gri alana kaydı

“Bizim şöyle bir modellememiz var: 57-58 milyon seçmene bir parti gözüyle baktığımız zaman, en yakın kitleye çekirdek seçmen diyoruz. İkinci halkaya sempatizan diyoruz. Sonra bir gri alan doğuyor. Daha sonra öbür partilerin çekirdeği, sempatizanları görülüyor. Bir seçmen, bir partinin çekirdeği iken şikayet edip eleştirmeye başladığı zaman birden bire başka bir partiye gitmiyor. Sempatizan halkasına kayıyor.”

“Eleştiri ve şikayetler sempatizan halkasında da devam ediyorsa, seçmen gri alana geçmiş oluyor. Gri alan gelen seçmen yeni bir sese, yeni bir söze, yeni bir yüze kulağını, gözünü açmaya başlar. Şu an bu gri alanda bulunan seçmenin büyük çoğunluğu, AK Parti’ye oy vermiş olan ama giderek eleştirel pozisyon alanlardan oluşuyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin