Kolombiya Savunma Bakanı koronaya yenik düştü

Kolombiya Savunma Bakanı Carlos Holmes Trujillo, koronavirüs nedeniyle 69 yaşında öldü. Trujillo, devletin FARC’a karşı yürüttüğü operasyonların önemli aktörlerinden biriydi.

Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’nın Savunma Bakanı Carlos Holmes Trujillo, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Trujillo, bir aya yakın süredir ülkenin başkenti Bogota’da bulunan askeri bir hastanede koronavirüs tedavisi görüyordu.

Ülkenin ABD yanlısı, sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque Marquez, Trujillo’nun ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Kolombiya en iyi adamlarından birini kaybetti” ifadelerini kullandı.

Cali şehrinin belediye başkanlığı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Eğitim Bakanı gibi görevlerde de bulunan Trujillo, devletteki 30 yılı aşkın kariyeri boyunca, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’yle (FARC) yaşanan şiddet sürecinin önemli aktörlerinden biriydi. Trujillo, silahlı sol gruplara karşı yürütülen operasyonları koordine eden isim olarak biliniyordu.

İki milyondan fazla koronavirüs vakasının rapor edildiği Kolombiya’da, şimdiye kadar yaklaşık 52 bin kişi hayatını kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin