Gökhan Güneş işkencecileri anlattı: Kendilerine ‘Görünmeyenleriz’ diyorlar

İstanbul Başakşehir’de, 20 Ocak’ta çalıştığı işyerine giderken kaçırılan ve 138 saat sonra evine dönmesine izin verilen Gökhan Güneş, yaşadığı işkenceleri anlattı.

Avukatlarıyla birlikte İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde açıklamalarda bulunun Güneş, sistematik olarak işkence gördüğünü, tecavüzle tehdit edildiğini, çıplak haldeyken soğuk suyla ıslatılarak darp edildiğini belirtti. Kendisi kaçıranların, “Sen bizim kim olduğumuzu biliyor musun?” diye sorduğunu anlatan Güneş, “Muhtemelen istihbaratçısınız dedim. Kendilerine ‘Görünmezler’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Gökhan Güneş, yaşadıklarını şöyle anlattı: 20 Ocak’ta işe gitmek için biraz geç çıkmıştım. Saat 12.00 sıralarıydı. Durakta, kaldırımda bekleyen 4 kişi vardı. Bir tanesi ‘Pardon, bakar mısın’ dedi. Arkamı döndüğümde bir anda üzerime çullandılar. Sayıları bir anda 6-7 oldu. Direndim. Bu sırada elektroşok aleti kullandılar. Kendime geldiğimde arabadaydım. İki kişi koluma girmişti. Kafama bastırıyorlardı. Kafama çuval geçirilmişti. Daha sonra araba değişimi yapıldı. Beni neresi olduğunu bilmediğin bir yere götürdüler.

SİSTEMATİK OLARAK İŞKENCE GÖRDÜM

Burada sistematik olarak, ara ara işkence gördüm. Elektrik verildi. Kaba dayak atıldı. Soğuk suyla ıslatarak şiddet uyguladılar. Çıplak olarak yaptılar bunu. Mezar dedikleri bir bölüm var. Sadece ayakta durabildiğiniz bir yer. Buraya hapsedildim. Onların isteğiyle oradan çıkabiliyorsunuz. Tehditler, teklifler yapılıyor. Tecavüzle tehdit ettiler.

BİZ GÖRÜNMEYENLERİZ

En son önceki gün beni bırakacaklarına dair hazırlık yaptıklarını düşündüm. O gün bırakmadılar. ‘Bizimle çalışmalısın, iş birliği yapalım’ gibi teklifleri oldu. Daha sonra ‘Bizim kim olduğumuzu biliyor musun’ dediler. Ben de ‘Muhtemelen istihbaratçısınız’ demem üzerine sessiz kaldılar. Bazı konuşmalarında ise ‘Biz görünmeyenleriz’ şeklinde sözleri oldu.

ARKANA BİLE BAKMA

Bir arabaya bindirildim. 4 kişi vardı sanırım. Arabaya bindirilmeden önce iç çamaşırları vs. getirdiler. Çorap, gömlek, atlet hepsini onlar getirdi. Çıkış yapmadam önce vucüdumu temizlediler. Üzerime parfüm sıktılar. Beni bırakmadan önce onların şef dediği kişi, “Sadece sim kartını alıyorum.” dedi. Neden aldığını sorduğumda, cevap vermedi. Daha sonra arabaya bindirildim. Gözlerimi pamuk ve bantla kapattılar. Zaten karanlıktı. Beni bıraktılar ve ‘İleriye doğru yürü. Sakın arkana bakma’ dediler.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin