Kızılay, yabancılar için gönderilen yardım parasıyla 10 adet lüks jip almış

Yolsuzluk iddiaları ve yönetici kadrosunun maaşlarıyla gündeme gelen Kızılay’ın yabancılara yardım için gönderilen para ile lüks araçlar aldığı ortaya çıktı. Yabancılara Yönelik Sosyal Uyuma Yardım (SUY) Programı Projesi kapsamında Kızılay’a gönderilen 3 milyon 700 bin lira ile ikisi ultra lüks olmak üzere toplam 10 adet 4×4 jip alındığı belirlendi.

BirGün gazetesinin haberine göre, paranın Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından ‘mağdur durumda olan yabancıların temel ihtiyaçlarını onurlu bir şekilde karşılamalarına destek sağlanması’ amacıyla gönderildiği öğrenildi. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık başkanlığında 21 Mayıs 2018 tarihinde toplanan yönetim kurulunda ‘acil alımlar’ yöntemiyle yardım için gönderilen para araç alımına kullanıldı.

Süre kısıtlı diye lüks araç almışlar!

Yönetim Kurulu kararında acele alımın ‘WFP ile yürütülen SUY projesine ait ESSN-1 bütçesinden karşılanabilmesi ve ESSN-1 bütçesi için kalan sürenin kısıtlı olması’ gerekçeleri ile yapıldığı belirtilerek paranın iade edilmemesi için lüks araç alımı yapıldığı anlaşıldı.

Yönetim Kurulu kararında, lüks araçlarla kırsal alanlara kolay erişim sağlanacağı belirtilerek “Dünya Gıda Programı ile yapılan 2018 yılı bütçe görüşmeleri neticesinde; proje kapsamında kullanılmak üzere yaklaşık 3 milyon 700 bin liralık araç alımı için bütçe ayrılmıştır. 2018 SUY projesi faaliyetleri kapsamında bahsi geçen faaliyetler için kullanılacak ve kırsal alanlara kolay erişimi sağlayacak türde 4×4 arazi araçlarının satın alınması uygun görülmüştür” denildi.

2017 model lüks araçlar

Kararda, “marka modelin de hem Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) kataloglarında da yer alan hem de Birleşmiş Milletlerin dünya çapında satın alım sözleşmesinin bulunduğu Toyota marka Land Cruiser/Nissan 4×4 olması uygun görülmüştür” ifadeleri de dikkat çekti.

Pazarlığa davet edilen Toyan Otomotiv ile Gülan Otomotiv’in istenilen araçları en erken dört ay sonra teslim edebileceklerini belirtmeleri üzerine, araçların başka bir firmadan ‘acele’ alındığı öğrenildi. Proje kapsamında gönderilen para ile alınan araçlardan ikisinin 2017 model ‘Model Land Cruiser Prado’ olduğu öğrenildi. Alınan diğer sekiz aracın ise 2017 model ‘FORD EDGE’ olduğu bildirildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin