Burkina Faso’da terör saldırıları: En az 29 kişi hayatını kaybetti

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou.

Afrika kıtasının batısında bulunan Burkina Faso’da düzenlenen iki ayrı terör saldırısında en az 29 kişi hayatını kaybetti. Dün yaşanan saldırılarda insani yardım malzemeleri taşıyan bir konvoy ve bir nakliye kamyonu hedef alındı.

Euronews’ün haberine göre, Hükümet Sözcüsü ve İletişim Bakanı Remis Fulgance Dandjinou tarafından yapılan açıklamada, konvoya yapılan ‘terörist saldırısı’ sonrasında 14 kişinin hayatını kaybettiği ve büyük oranda maddi hasarın gerçekleştiği belirtildi.

Dandjinou, daha sonra yaptığı ikinci bir açıklamada Sanmatenga kentinde taşımacılık yapan bir kamyonun mayına çarpması sonucunda 15 kişinin hayatını kaybettiği ve 6 kişinin yaralandığını duyurdu.

13 bölgeden 7’sinde OHAL devam ediyor

Burkina Faso’da ‘İslamcı’ örgütler tarafından düzenlenen saldırılarda son 4 yılda 500’den fazla insan hayatını kaybetti. Mali’deki oluşumların ülkeye sıçraması sonucunda daha önce ülkenin kuzeyinde yoğunlaşan saldırılar, zamanla Togo ve Benin sınırının bulunduğu doğu bölgelerine kaydı.

Artan terör olayları sebebiyle Burkina Faso’nun kuzeyi, Sahel bölgesi ile batı ve orta kesimlerinde 1 Ocak 2019’da olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti. OHAL kararı, 13 bölgeden oluşan ülkenin 7 bölgesinde uygulanıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin