Kılıçdaroğlu: Allah’ın izniyle firavunları göndereceğiz

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nca (HSK) Yargıtay’a atandıktan sonra tek bir dosyaya bakmadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan’a tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘‘Talimat üzerine seçim yapıldı. Ve İrfan Fidan 107 oy aldı. 20 günlük bir adam Yargıtay’a gelmiş, yıllarını Yargıtay’a veren emek harcamış insanlar dururken 20 günde 107 kişi bunu nasıl nereden tanıdı? Talimat aldılar. Yargıtay’ın 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır.’’ dedi.

‘‘NİTELİKLİ İNSAN KALMADI DEVLETTE’’

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesini bir kez daha gündemine aldı. Kılıçdaroğlu, “Nitelikli insan kalmadı devlette. Nitelikli insanları düşman olarak görmeye başladılar. İrfan Fidan. Cumhuriyet Başsavcısıydı. 1 Aralık’ta Yargıtay seçimi yapılacak. Genel sekreter 1 Aralık’ta değil daha sonraki bir tarihte yapacağız dedi. 24 kadımda bir genelde çıktı. Sonra 27 Kasım’da HSK toplandı İrfan Fidan’ı Yargıtay üyeliğine seçti. 20 gün sonra seçim yapıldı. E hani pandemi vardı? Talimat üzerine seçim yapıldı. Ve İrfan Fidan 107 oy aldı. 20 günlük bir adam Yargıtay’a gelmiş, yıllarını Yargıtay’a veren emek harcamış insanlar dururken 20 günde 107 kişi bunu nasıl nereden tanıdı? Talimat aldılar. Yargıtay’ın 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır. Bu kişi aynı zamanda bilgi hırsızı. Bilgi hırsızı olan biri Anayasa Mahkemesi’ne üye mi olur ya! Akıl var, mantık var, hak var, hukuk var ya! Hırsızlık yapanı gelip mahkemede baş hâkim yapıyorsun. Hırsızları yargılayacak! Böyle bir düzen. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir düzen.” ifadelerini kullandı.

“O kurul ve Anayasa Mahkemesi’ne yapılan atama yargıda tuzun koktuğunu gösteriyor” diye konuşan Kılıçdaroğlu, “Bir kişi onur, şeref sahibiyse o görevden ayrılır kardeşim. Erdoğan da namusu ve şerefi üzerine ant içmişti. Şimdi o namus ve şeref nerede? Çöp sepetinde” sözlerini kaydetti.

AKP’ye oy veren vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Oy verdiniz 19 yıldır iktidar oldular. Tek başına oldular. Hiçbir zaman bir vatandaşıma dönüp de neden AK Parti’ye oy verdin diye özel bir yargılama yapmadım ama şu soruyu sormanın vakti geldi. Ak Parti ne yapmak istedi de Cumhuriyet Halk Partisi engel oldu?” diye sordu.

“HORTUMCULUK KONUSUNDA ERDOĞAN’IN ELİNE KİMSE SU DÖKEMEZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ekonomiyi devlet yönetimini bilmiyor. Kişisel olarak nasıl para kazanılır biliyor. Hortumculuk konusunda kimse eline su dökemez. Devletin Hazine’si nasıl birilerine peşkeş çekilir bunu en iyi bilenlerden biri. Ama vatandaşın sorunu nasıl çözülür bilmiyor.”

“ÇİFTÇİYİ, ESNAFI BATIRAN ADAM RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

“Çiftçiyi batıran, esnafı batıran adam Recep Tayyip Erdoğan. Kime hizmet ediyor Recep Tayyip Erdoğan? Paralar kime gidiyor? Yüksek faize karşıyım diyor. İndir elinden tutan mı var. Ben indirmek istiyorum birileri istemiyor. Kim? Londra’daki tefeciler. Londra’daki tefeciler diyor ki indirme bak indirirsen gösteririz. Devleti sen mi yönetiyorsun ben mi? Karşıysan adam gibi çık ben bunu indireceğim de. Diyebilir mi? Diyemez. O yüzden RTE devleti yönetemez. Bu hale getirdi devleti.”

”ALLAH’IN İZNİYLE BU FİRAVUNLARI GÖNDERECEĞİZ”

AKP iktidarına yönelik eleştirilerine devan eden Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan açıklama yapıyor, ‘kapanan falan yok’ her şey ortada. Saraydan bakınca bütün odalar açık. Altın klozetli tuvaletler. Bütün şatafat var. Dükkânlar kapandı. Ben hayret ediyorum ya bunlar devleti nasıl yönetiyor. Hiç değilse Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi var. Bu gazeteyi CHP çıkarmıyor. Devletin çıkardığı gazete 2020 yılında 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkinini istemiş. Ne diyor Erdoğan nereden çıkardınız? Böyle bir insan devleti yönetemez. Halkının derdini sorunlarını bilmeyen bir kişi TC’ni yönetemez.  Günde ortalama 273 esnaf ve sanatkâr dükkânını kapatmış. Hâlâ nereden çıkardınız bunu diyor.”

“Kapalı olanlara bir de elektrik faturası geliyor. Elektrik borcunu istiyor vatandaştan. Gelir yok ama elektrik borcunu ödeyeceksin diyor. Vermezsen kapatırım diyor, tehdit ediyor açıkça. Erdoğan’ın bunlardan haberi var mı acaba? Asla haberi yok. Tiranlar halkının içinde bulunduğu durumu asla göz önünde bulundurmazlar. Onlar kendi saraylarında kendi yarattıkları güçlere inanırlar. Kibirleri vardır onların. Vatandaki hakir görürler. Ezilmesi gereken insanlar olarak görürler. Kendilerini eleştirenlerin en ağır cezayı almasını isterler. Bu firavun düzeninden memleketi kurtaracağız. Allah’ın izniyle bu firavunları göndereceğiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin