Gül ve Davutoğlu, kayyım kararını eleştirdi

AKP'nin kurucularından Abdullah Gül, kayyım kararına ilk tepkisini sosyal medya üzerinden gösterdi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP’li belediyelere kayyım atanmasını eleştirdi. Gül, kararın demokrasi için doğru olmadığını belirtirken, Davutoğlu, kararın toplumsal barışa katkı sunmayacağını ifade etti.

Konuyu sosyal medya hesabı üzerinden değerlendiren AKP’nin kurucularından Gül, “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Gül’ün mesajı şöyle: 

Davutoğlu: Terörle mücadeleyi zaafa uğratır

Eski Başbakan Davutoğlu da kararın demokratik sistemin ruhuna aykırı olduğunu belirtti.  Seçimle gelenlerin seçimle ayrılmasının ‘milli irade ilkesinin gereği’ olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir.” dedi. 
Davutoğlu’nun mesajları şöyle:
“Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.
Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.
Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin